Ситуація на будівельному ринку залишається доволі складною, що підтверджує звіт Нацбанку України. У червні згадали про реформу містобудування та запустили механізм закону про речові права.
Про це та інше читайте дайджесті подій за минулий місяць від порталу НЕРУХОМІ.
Президент Володимир Зеленський нарешті прокоментував законопроєкт №5655 про реформу містобудування, про який уже, начебто, всі забули, попри його важливість. Зокрема, глава держави заявив, що не збирається його ветувати та підпише.
Проти законопроєкту, нагадаємо, виступили органи місцевого самоврядування, спільноти архітекторів та експертів, побачивши в ньому низку корупційних ризиків, які не були враховані під час фінального голосування, незважаючи на зауваження Нацагентства з протидії корупції.
Зеленський у свою чергу не наклав вето на законопроєкт у відведений для цього Конституцією 15-денний термін. Втім, він і не відповів на петицію із закликом ветувати закон. Наразі глава держави ініціює обговорення скандального законопроєкту.
"Вето я вже накласти не можу – час минув. Тому мені потрібно зібратися з керівниками громад і розібратися в цьому питанні. Я хочу їх покликати та проговорити: що це буде і які будуть наслідки", – зазначив президент.
Водночас 15 червня Європарламент ухвалив резолюцію під назвою "Стійке відновлення та інтеграція України до євроатлантичної спільноти", в якій закликав Зеленського не підписувати сумнівний містобудівний закон.
"Європарламент застерігає від використання майбутніх зусиль з реконструкції для внесення таких змін до законодавства, щоб принести користь певним інтересам за рахунок рівних умов гри та прозорості; закликає президента Зеленського не підписувати законопроєкт 5655 про містобудівну діяльність", – йдеться у резолюції.
Поки що українська влада ніяк офіційно не прокоментувала резолюцію європейських партнерів. Лише 26 червня спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук написав листа президентці Європарламенту, в якому спробував пояснити важливість цього законопроєкту.
Закон про гарантування речових прав "оживили"
Кабінет міністрів постановою від 13 червня 2023 року №596 запустив механізм гарантування речових прав, який поширюватиметься на майбутню нерухомість.
Згідно з документом, забудовники зможуть зареєструвати речові права на майбутню нерухомість, дозвіл на будівництво якої було видано до 10 жовтня 2022 року, тобто до набрання чинності законом про гарантування речових прав. Ця вимога є обов'язковою для всіх будівельних об'єктів.
Також забудовник повинен оприлюднити на своєму сайті інформацію про себе, об'єкт будівництва та джерела фінансування забудови. Таким чином громадяни зможуть перевірити, чи забудовник оформив речові права на майбутню нерухомість, яку він хоче продати. Окрім цього, отримати інформацію про майбутнє житло можна буде за допомогою нотаріуса.
Експерти порталу НЕРУХОМІ докладно розібрали вдповідний закон із позиції інтересів інвесторів, а також замовників будівництва та забудовників.
Ситуація на будівельному ринку
Згідно з останнім звітом Нацбанку, купівельна активність на ринку житла залишається дуже низькою, а ознаки відновлення слабкі. За даними аналітиків, попит на ринок залишатиметься під тиском ще довгий час через ризики безпеки, падіння доходів низки категорій і значну еміграцію.
ЖК Egoist Residence – лакмус для ДІАМ
У Києві на вул. Мечникова, 7б біля станції метро "Кловська" розпочнеться будівництво житлово-офісної будівлі на 36-поверхів - ЖК Egoist Residence. Як з'ясували експерти нашого порталу, відкоригована проєктна документація пройшла експертизу 5 червня, а вже 6 червня ДІАМ надала дозвіл. Крім того, на порталі ЄДЕСББ команда НЕРУХОМІ нарахувала сім відмов протягом 2020-2023 років щодо зазначеного об'єкта, які стосувалися, зокрема, висоти об'єкта, а також міститься скасований за заявою замовника дозвіл від 31.08.2018 (заява від 02.03).
Експерт у сфері містобудування Георгій Могильний написав: "Щоб краще оцінити глибину цього дна: корумпована ДАБІ у 2020-2021 роках відмовила у видачі дозволу на це незаконне та мега-скандальне будівництво сім разів. Але корумповану ДАБІ ліквідували, створили нову ДІАМ "без корупції".
У 2018 році розпочався конфлікт мешканців та забудовника "Будінформ", який вирішив побудувати тут будинок з житловими та офісними приміщеннями. Для цього компанія обнесла парканом схил, що веде до будинку №14 – і під його вікнами почала вирубати дерева, які заважали завезти сюди важку техніку. Спочатку роботи обґрунтовувалися під приводом ремонту дощової каналізації. Лише пізніше з'ясувалося, що на цій ділянці розпочнуть багатоповерхове будівництво, попри на давно визнану аварійність Кловського схилу.
Забудовник отримав ділянку в оренду у 2004 році. 2007 року київська прокуратура подавала позов про розірвання оренди із забудовником. Втім, суд вона програла і не подала апеляцію. Також з'ясувалося, що у 2018 році забудовник отримав дозвіл на будівництво на підставі прострочених містобудівних умов та обмежень, термін яких сплив у 2013-му.
У червні Київрада дала згоду на передачу ділянки землі на вулиці Глибочицькій, 29-37 у Шевченківському районі міста в оренду компанії "САВ ЛТД" терміном на 5 років для будівництва тут житлового будинку.
Варто наголосити, що Глибочицьку у Києві почали забудовувати монументальними житловими комплексами, такими як ЖК Покровський посад, Podil Plaza & Residence, Mirax. Це призвело до того, що не розрахована на це вулиця вже сьогодні постійно стоїть у затороах навіть у вихідні. Про належний розвиток супутньої соціальної інфраструктури також годі говорити.
За даними порталу Youcontrol, ТОВ "Фірма "САВ ЛТД" займається господарською діяльністю, але з будівництвом житлових будинків або чимось схожим вона ніяк не пов'язана. Тому можна припустити, що будувати багатоповерхівку на орендованій землі будуть інші забудовники, уклавши, наприклад, договір суборенди ділянки.
Нова справа "Будинка монстра на Подолі"
Північний апеляційний госпсуд у середу, 21 червня, відновив розгляд справи про демонтаж частини ЖК Поділ Престиж. Експертиза підтвердила, що будівля не відповідає вимогам нормативних актів будівництва в історичному ареалі Києва, охоронних зонах та зонах регулювання забудови та негативно впливає на збереження культурного ансамблю історичної забудови Подолу. Також за словами експертів, демонтаж поверхів можливий без заподіяння непоправної шкоди іншій частині будівлі та навколишнім будинкам.
Нагадаємо, будівля розташовується в самому центрі Подолу, її архітектура дисонує з навколишнім архітектурно-будівельним ансамблем. До того ж будівництво велося з порушеннями, в результаті до ЖК Поділ Престиж "приклеїлася" назва "Будинок монстр на Подолі".
Згідно з наданими даними Держстату, у першому кварталі 2023 року будівництво нових квартир скоротилося не лише в порівнянні з довоєнними показниками, а й з показниками минулого року. Так, у першому кварталі цього року розпочалося будівництво 17 697 квартир, з яких 14 288 квартир – у багатоквартирних будинках. За аналогічний період 2021 року почали будувати 24 576 квартир, з яких 19 430 – у багатоквартирних будинках. А в 1 кварталі 2022 року стартувало будівництво 20838 квартир, з яких 17277 розміщувалися в багатоквартирних будинках.
Про те, що на ринку житла склалася складна ситуація, підтверджує і аналітика Національного банку. Епізодичні сплески іпотечного кредитування забезпечуються роботою державної програми "єОселя", проте її фінансування здійснюється з перебоями.
Загалом у рамках держпрограми було видано 1254 кредити на загальну суму 1,64 млрд гривень. Здебільшого кредити поспішають оформити військовослужбовці та співробітники правоохоронних органів – 1019. Крім них, програмою скористалися 113 медиків, 105 педагогів та 17 науковців.