Будівельний ринок в умовах війни: новини від забудовників за червень

Незважаючи на всю жорстокість і хаос того, що відбувається, українські компанії почали приходити до тями, а українці намагаються налагодити життя під періодичне виття сирен та вибухи російських ракет. Чим живе будівельна галузь читайте сьогодні у щомісячному огляді від порталу НЕРУХОМІ.

Два попадання в той самий житловий комплекс

Рано-вранці в неділю, 26 червня кияни знову прокинулися від вибухів: у житловий комплекс на Лук'янівці влучила ракета. Вибухом пошкодило три верхні поверхи.

Як відомо, по цьому ЖК вже не вперше прилітає від росії. Раніше ракета вдарила по ньому 28 квітня. Тоді постраждав інший будинок комплексу та були пошкоджені перші поверхи. Як і вперше, так і вдруге не обійшлося без людських жертв.

В експертному середовищі згадали, що житловий комплекс будувався з порушеннями й столична влада не повинна була б дозволяти його будувати. Якщо слідувати логіці – не було б комплексу, не було б і цих жертв. Однак це ніяк не знімає провини з росії: вся кров убитих цілком і повністю на руках окупантів.

"Людей убила росія. Але загинули ці люди внаслідок корупції під керівництвом Віталія Кличка та бажання заробити на порушенні законодавства львівським девелопером "Ріел" Ростислава Мельника", - зазначив експерт у містобудівній галузі Георгій Могильний.

Він нагадав, що проблеми у забудовника почалися ще 2015-го року на стадії котловану. До Генпрокуратури, Мінекології, ДАБІ, КМДА було направлено депутатський запит щодо законності даного будівництва. Після цього проведено низку перевірок. У 2017 році офіційно встановили, що все почалося з незаконно виданих МУО Департаментом містобудування КМДА – чиновники дозволили будувати житловий комплекс впритул до військового заводу.

Можна нескінченно гадати, "що було б якби…". Проте, як не сумно констатувати, корупція в кабінетах столичних чиновників у поєднанні з варварським свавіллям Росії (саме конкретно в цьому випадку) знову призвели до таких трагічних наслідків…

Що там на росії?

Після віроломного вторгнення в Україну та розв'язання на території нашої країни кровопролитної війни, світ цілком очікувано ввів проти російського агресора пакет економічних санкцій, які боляче вдарили по різних галузях. Не винятком стали також сектори будівництва та нерухомості.

Так, проблеми з виплатами боргів виникли у найбільшого забудовника росії – групи компаній ПІК. Забудовник не зміг вчасно розплатитися за єврооблігаціями. При цьому, як заявили в керівництві, складнощі з виплатами виникли через технічну неможливість довести платежі до російських власників єврооблігацій. Річ у тім, що облік усіх прав інвесторів ведеться в міжнародному депозитарії Euroclear, але канал зв'язку між Euroclear та російським Національним розрахунковим депозитарієм виявився порушеним, у результаті кошти перестали доходити до російських інвесторів.

У сумному становищі опинився і ринок іпотеки. У квітні він обвалився майже на 75%, більше ніж під час пандемії коронавірусу, таким чином другий місяць весни виявився гіршим для ринку за всю його історію. Катастрофічно знизилася загальна кількість виданих кредитів та їх сума. В надії виправити ситуацію центробанк прийняв рішення знизити ключову ставку на 3% (з 14% до 11%). Однак ці заходи не змогли оживити іпотеку. Висока волатильність рубля, курс якого постійно намагається штучно завищити влада, грає не на руку забудовникам. Багато компаній зазначають, що змушені заморожувати проєкти до найкращих часів.

Однак найкращі часи можуть і не настати. Днями рейтингове агентство Moody's повідомило про дефолт росії через те, що інвестори не отримали виплати за двома випусками єврооблігації на суму 100 мільйонів доларів. У самій же росії назвали дефолт "технічним", наголошуючи на тому, що мають необхідні гроші для виплати боргів, і заявляючи про готовність погасити доларові борги в рублях. Однак у кремлі не врахували, що це грубо порушує умови контрактів, із чим ніхто не миритиметься.

За словами аналітиків, така ситуація означає, що доступ Росії до міжнародних фінансових ринків та капіталу буде обмежений. Що, відповідно, тягне за собою більш значні витрати на обслуговування позик, скорочення інвестицій, низькі темпи зростання та застій російської економіки. Росіяни самі обрали свій шлях і цілком заслуговують на те, що відбувається: неконтрольована інфляція, захмарні ціни, що вічно зростають, падіння ринків. "Росії загрожує фінансовий крах вже через кілька років", - коментує "Голосу Америки" старший аналітик BlueBay Asset Management Тімоті Еш.

Уявне пожвавлення будівельного ринку

У Держінспекції архітектури та містобудування прозвітували про зростання звернень від забудовників щодо питань видачі дозволів. У ДІАМ вважають, що це свідчить про зростання обсягів будівництва у різних галузях. Так, за їхніми даними, активізувалися забудовники у Київській, Львівській областях. Серед лідерів із виданих дозволів Хмельницька, Закарпатська та Одеська.

Забудовники у великих містах почали відкривати відділи з продажу. За деякими даними, на початок травня вже було відкрито до 40% відділів продажів.

Як писала Економічна правда, у Києві частково відновили роботу компанії, на які припадає близько 80% столичного ринку нерухомості. Йдеться про Київміськбуд, Інтергал-буд, КАН девелопмент, Stolitsa Group, Perfect Group, РІЄЛ, Saga Development, DIM, Status Group, GEOS, "Ковальський", A Development та City One Development.

Однак справжнього пожвавлення на ринку не сталося. Попит виявився незначним, при цьому левова частка припадає на оформлення тих угод, які не були завершені до 24 лютого. Втім, за очікуваннями рієлторів, ринок поступово оживатиме, але говорити про повернення до довоєнних показників ще дуже рано. Це підтвердив і президент Київміськбуду Ігор Кушнір. Так, у компанії в столиці впали продажі приблизно на 85%. За перший день, як відновили роботу відділи продажу, забудовнику надійшли лише 5 заявок, а було продано лише 3 квартири. До війни компанія продавала в середньому по 20 квартир на день.

На тлі війни, прогнозують експерти, основний запит буде на квартири у готових будинках та на квартири з ремонтом. Однак зріз угод на травень показав, що лише 30% цікавить покупка в готовому та заселеному будинку, 50% обирають квартири в будинках, які будуть введені в експлуатацію через два-чотири місяці, а 20% готові інвестувати у проєкти, термін здачі в експлуатацію яких заплановано на початок наступного року.

Разом з тим, забудовники поки не сильно поспішають скидати ціни на квартири, а у третини девелоперів вартість квадратного метра навіть зросла.

Варто зазначити, що вкрай негативно на ринок може позначитися підвищення облікової ставки Нацбанком до 25%. Насамперед вона несе ризики іпотеці та може нашкодити програмам кредитування для забудовників, які почуваються не так упевнено з урахуванням зростання собівартості будівельних матеріалів та дефіциту робочої сили.

Через низький попит будівельні компанії будуть змушені заморожувати будівництво, що може вилитися у величезну кількість довгобудів. При цьому в зоні ризику виявляться не лише дрібні та середні забудовники, а й деякі великі.

Спрощення від Кабміну: що отримають забудовники

Кабмін 24 червня ухвалив постанову №722, яка має спростити дозвільні та реєстраційні процедури у будівництві на період воєнного стану та одного року після його закінчення.

Зокрема йдеться про будівництво без отримання будівельного паспорта приватних, садових, дачних будинків заввишки до двох поверхів. Дозволяється також перенесення термінів виконання окремих видів робіт. Для узгодження та отримання дозволів до органів охорони культурної спадщини замовник подаватиме відповідні звернення через єдину електронну держсистему. У разі не надання узгодження або обґрунтованої відмови протягом 30 днів – проєктна документація вважається узгодженою за умовчанням.

Усі адмінпослуги у сфері будівництва (видача дозвільних документів органами державного архітектурно-будівельного контролю, містобудівних умов та обмежень тощо) мають надаватися у строки, визначені законодавством.

У експертному середовищі своєю чергою розкритикували постанову уряду. Зокрема, експерти назвали абсурдом норму, що дозволяє вести проєктування та отримувати дозвіл на будівництво без отримання містобудівних умов та обмежень. Щоб "отримати" таке право, важливо, щоб забудовникам протягом 10 робочих днів не видали або аргументовано не відмовили у видач МУО. При цьому, на думку експертів, жодного реального покарання для чиновника немає і не може бути в сьогоднішніх умовах. Цей фактор є дуже корупціогенним, який розв'язує руки для чиновників і дає змогу забудовникам зводити будь-що.

Новини компаній

Компанія СтройСіті Девелопмент повідомляє, що з 15.07.2022 поновлює клієнтську підтримку для своїх інвесторів. Забудовник підкреслив, що відновлення роботи на будмайданчиках під час воєнного стану та постійних загроз ракетного удару потребує безпрецедентних заходів безпеки, поки ж компанія зайнята роботою щодо їх забезпечення. "Чітко розуміємо, що це можливо тільки при зниженні інтенсивності військових дій та поновленні логістичних ланцюжків із постачання будматеріалів", - повідомили в пресслужбі, додавши, що процеси будівництва відновлюватимуться поступово, оскільки безпека людей у пріоритеті.

Група компаній DIM отримала подяку Департаменту охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації за захист та збереження пам'яток князю Володимиру та гетьману Богдану Хмельницькому під час повномасштабного вторгнення росії на територію України. Забудовник організував та надав ліси, опалубку та працівників, які заклали монумент мішками з піском.

Компанії GEOS звернулася до інвесторів із проханням відновити щомісячні виплати на рахунки компанії, оскільки, за словами представників забудовника, стоїть під питанням повноцінне функціонування фірми та добудова об'єктів.

Благодійний фонд Ігоря Гуди, власника будівельної компанії "Креатор-Буд", передав гуманітарну допомогу воїнам 241-ї бригади. Вантаж вдалося благополучно доставити на східний фронт, на передові позиції, де йдуть запеклі бої.

Автор:

Володимир Гришенко

Журналіст/ редактор

Освіта – закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Інститут журналістики. За професією працюю вже понад 15 років. Улюблені теми – економіка та політика, знаюся на криптовалютах та ринках, цікавлюся нерухомістю. На ресурсі НЕРУХОМІ із травня 2020 року.

Усі статті автора

Коментарі

125

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом