Як закон про укриття позначиться на вартості житла: прогнози учасників ринку

Закон про так звані обов'язкові бомбосховища підігріє вартість квадратного метра в квартирах приблизно на 10%.

Про це заявили учасники ринку, коментуючи нову законодавчу ініціативу, повідомляє КП.ua.

"Наявність сховищ може збільшити вартість будівництва десь до 10%. Усі витрати будуть закладені у вартість квадратного метра", - прокоментував представник Київміськбуду.

Схожої думки дотримуються і в компанії KAN Development. Тут відзначають, що подорожчання не повинно бути значним, оскільки облаштування таких приміщень не варто сприймати їх як марну витрату ресурсів.

"По суті це багатофункціональні приміщення, які у мирний час можна використовувати під господарські, культурні та побутові потреби. Наприклад, паркінги, кафе, мінікінотеатри, музичні студії тощо. Це важливо з погляду цілей сталого розвитку", - наголосив представник KAN Development.

Він також додав, що це необов'язково мають бути класичні бомбосховища, оскільки цілеспрямовано їх будувати дорого, це має бути укриття з електрикою, вентиляцією, санітарно-технічною зоною з туалетами та умивальниками, запасним виходом.

"За відсутності підвалу або підземного паркінгу під укриття шукається простір усередині житлового кварталу. Їм може стати приміщення на першому поверсі, яке обов'язково слід зміцнити додатковим армуванням і облаштувати хорошою системою фільтрації повітря, щоб уникнути потрапляння ззовні радіаційного пилу, біологічних аерозолів і отруйних речовин", – розповів забудовник.

У компанії "Атлант" помітили, що роль укриття виконає підземний паркінг – там найтовстіші стіни та найміцніше армування. Віцепрезидент Національної спілки архітекторів Сергій Буравченко своєю чергою зробив припущення, що якщо обладнання на кшталт штучної вентиляції встановити в укритті, є ймовірність, що вартість житла в цьому житловому комплексі зросте на 15%, а може й вище.

Архітектор зазначив, що до п'яти поверхів можна будувати житлові будинки з цегли, керамічних та шлакоблоків. Щоб будинок був надійним, можна зробити прихований каркас у вигляді монолітного пояса. А всі будівлі вище дев'яти поверхів мають бути виключно каркасними.

Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості України, глава держави Володимир Зеленський підписав закон про планування та забудову територій з обов'язковими укриттями для захисту населення. 19 червня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №7398, який нібито передбачає обов'язкове облаштування бомбосховищ під час будівництва нових будинків в Україні. Проте, як з'ясували експерти нашого порталу та підтверджують результати юридичної експертизи апарату ВРУ, проєктна документація може і не передбачати наявність бомбосховища, а жодна діюча будівельна норма не має зобов'язального характеру щодо їх наявності. Тому закон, який підписав президент, лише дає можливість будівництва сховищ.

Автор:

Володимир Гришенко

Журналіст/ редактор

Журналіст-редактор nerukhomi.ua. Улюблені теми – економіка і політика. Знається на кріптовалютах і ринках пов'язаних з нерухомістю. На проекті НЕРУХОМІ з травня 2020 року.
Усі статті автора

Коментарі

421

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом