ХХ століття породило багато різних архітектурних стилів, рухів та течій, які не втрачають свою актуальність і сьогодні. Одним з таких стилів є Артдеко, що почав набирати свою популярність після міжнародної виставки у Парижі у 1925 році, яка була присвячена декоративному та промисловому мистецтву. Стиль був названий на честь цього великого мистецького заходу. Пік популярності артдеко припав на 1920-ті, 1930-ті та 1940-ві роки, але насправді він був рухом, що почав розвиватися більш ніж за десять років до його офіційного визнання.
Що таке артдеко?
Артдеко, або ар-деко, був мистецьким стилем, що характеризувався яскравими кольорами та сміливою геометрією, які призвели до створення надзвичайно розкішних і деталізованих художніх творів. Як стиль візуального мистецтва, що поєднував елементи архітектури та дизайну, ар-деко вперше з'явився у Франції перед початком Першої світової війни. Однак широкому загалу цей рух було оголошено лише у 1925 році на Міжнародній виставці, про яку ми згадували вище.
Артдеко можна зустріти не тільки у дизайні меблів та архітектурі, цей стиль також вплинув і на вигляд ювелірних виробів, одягу, автомобілів на навіть пилососів, радіоприймачів та інших побутових речей.
Історія архітектури стилю ар-деко
На початку 1900-х років у Парижі відбулася прем'єра архітектурного стилю ар-деко – будівництво двох житлових комплексів Огюста Перре та Анрі Соважа. Тоді вперше було використано залізобетон у будівництві паризьких резиденцій. Нові споруди вирізнялися простими лініями, прямокутними формами та відсутністю великої кількості прикрас на фасаді. Це був явний відхід від модерну.
Архітектура в стилі артдеко вирізнялася чіткими та часто багато декорованими геометричними елементами конструкції, що підкреслюються блискучими металевими вставками. Переважна більшість будівель виконаних у стилі ар-деко мають видовжену вертикальну форму усіх елементів, оскільки вони були побудовані таким чином, щоб привертати погляди перехожих до себе за рахунок монументальності.
Пізніше такий дизайн найчастіше використовувався в Сполучених Штатах для офісних приміщень, державних установ, театрів і залізничних станцій. Іноді артдеко поєднували з іншими стилями, наприклад, стеля мерії Лос-Анджелеса створена за мотивами давньогрецького Мавзолею, а залізничний вокзал Лос-Анджелеса являє собою комбінацію ар-деко та іспанської колоніальної архітектури.
У 1920-1930-х роках ар-деко став по-справжньому багатонаціональним дизайном, з такими прикладами, як апарт-готель Vip Eden у Лісабоні та Театр на Єлисейських полях у Парижі. Однак, естетика ар-деко не обмежувалася наземними спорудами: океанський лайнер SS Normandie, який здійснив свій перший рейс у 1935 році, мав архітектуру в стилі ар-деко, а також їдальню з дахом і декором зі скла Lalique.
Крім того, елементи ар-деко часто використовувалися в інженерних проєктах, таких як вежі мосту Золоті Ворота, що у Сан-Франциско, США та вежі дамби Гувера на річці Колорадо, США.
Особливості стилю ар-деко
Ар-деко зазвичай визнавали як таку собі "солянку" з різних стилів і розглядали як еклектичне поєднання багатьох течій, матеріалів і форм. Через це іноді може бути складно відрізнити стиль ар-деко від інших подібних художніх напрямів, таких як Артнуво, школа Баугауз або рух "Мистецтво і ремесло". Проте, артдеко має свої особливі риси, які вирізняють його з-поміж інших.
Сучасні та традиційні будівельні матеріали. Для створення споруд у стилі ар-деко використовували такі матеріали, як штукатурка, теракота, декоративне скло, хром, сталь і алюміній.
Витіюваті, геометричні деталі. На будівлю наносили різноманітні мотиви та орнаментальні деталі. Серед найпоширеніших мотивів ар-деко - герби, піраміди, стилізовані сонячні промені або квіти, зигзаги та інші геометричні фігури. Багато таких елементів було запозичено з архітектури Древнього Єгипту.
Послідовність деталей. Кожна будівля виконана в стилі артдеко має однакові елементи як в екстер'єрі, так і в інтер'єрі, щоб витримати все в єдиній тематиці.
Фрагментованість форм. Багато фасадів було створено з використанням вертикальних ліній, які були під кутом і спрямовані вгору і назовні нагадуючи трикутники. Ці трикутні форми завершувалися серією сходинок, які врешті-решт сходилися в одну точку.
Декоративні, геометричні вікна. Вікна та двері прикрашали геометричними візерунками. Вікна могли бути скляними блоками або серіями непрозорих скляних пластин і часто розташовувалися в довгий горизонтальний ряд.
Парапети та шпилі. Кути будівель часто прикрашали баштоподібними конструкціями, які робили просту квадратну будівлю більш ефектною.
Найвідоміші будівлі в стилі артдеко
Після Першої світової війни у великих містах Європи та США почали з’являтися будівлі в стилі ар-деко зі сталі та залізобетону. Проте таких, що й досі існують у своєму оригінальному вигляді залишилося не так і багато. Найвідоміші з них – це Рокфеллер-центр, Емпайр-Стейт-Білдінг та культова Крайслер-Білдінг. Всі вони розташовані в центрі Нью-Йорка. Ці будівлі, що вважаються найбільш знаковими зразками стилю ар-деко, були найвищими та найбільш впізнаваними сучасними будівлями у світі на той час.
Особливої уваги заслуговує Крайслер-Білдінг, оскільки цей хмарочос, який кидає виклик гравітації, як його тоді описували, містив усі основні будівельні елементи ар-деко та сповіщав у своїй архітектурі про боротьбу сучасної людини проти природи. Крім того, будівництво хмарочоса припало на період, коли у світі почав активно розвиватися рекламний бізнес, і тому ця будівля стала величезною комерційною рекламою автомобілів Chrysler. Це можна побачити навіть в декорі, де горгульї виконані в стилі ар-деко та встановлені як елементи оздоблення на кутах на п’яти поверхах, точно імітують форму капота автомобіля.
Архітектура артдеко в Україні
В Україні цей стиль не мав такої популярності як у світі, тому в той час архітектори використовували тільки окремі елементи ар-деко у своїх проєктах у Києві, Львові, Чернівцях тощо. І на жаль, до сьогодні багато таких будівель збереглися у ненайкращому вигляді. Проте, сучасні забудовники часто використовують цей благородний стиль або його елементи у своїх проєктах.
Адреса: вул. Антоновича, 109, Голосіївський р-н, Київ
Забудовник: Інтергал-буд
25-поверховий житловий комплекс бізнес-класу з підземним паркінгом та стоянкою. Архітектурна концепція будинку відтворює стиль артдеко з усіма його атрибутами: сучасні дорогі матеріали, витягнуті вертикальні форми, скляний фасад, геометричний декор, карнизи та парапети. Будинок розрахований на 165 квартир, що обладнані системою "розумний дім", і деякі з них дворівневі та мають вихід на власну терасу. На перших трьох поверхах будуть розміщуватися офісні, торговельні та інші комерційні приміщення. ЖК має розвинену соціальну інфраструктуру та зручну транспортну розв’язку.
Адреса: вул. Велика Арнаутська, 23/1, Приморський р-н, Одеса
Забудовник: Рів'єра Девелопмент
Одеський елітний житловий комплекс, що складається з одного 18-поверхового будинку з підземним та наземним паркінгом. У кращих традиціях ар-деко його екстер’єр плавно перетікає в інтер’єр, який оздоблений дорогими матеріалами та цікавими дизайнерськими рішеннями. Фасад прикрашений декоративним орнаментом та архітектурними лініями, що підкреслюють вертикальність будівлі. А на першому поверсі вхідна група та вікна представлена арочними порталами, що також є виразним елементом в артдеко. ЖК Вежа CHKALOV має вигідне розташування в центрі міста, тому тут є уся необхідна для комфортного життя соціальна інфраструктура.
Адреса: вул. Предславинська, 35, Печерський р-н, Київ
Забудовник: Perfect Group
Багатофункціональний комплекс бізнес-класу, що розташований у самому центрі столиці. Тут буде розміщено 676 квартир, апарт-готель, офіси та інше. Сам будинок розрахований на 11 секцій та матиме висоту від 7 до 24 поверхів. Архітектура комплексу нагадує одну з тих висоток, що будувалися у Нью-Йорку у період коли ар-деко був на піку своєї популярності. Тут присутній і урбанізм, і декоративне оздоблення фасадів, і величезні скляні віконні полотна, і навіть елементи античної архітектури – все те, що так любили поєднувати архітектори періоду ар-деко.
Цікаві факти про артдеко
Епоха, що охоплювала два окремі періоди
Мабуть, найбільш інтригуючою частиною ери ар-деко є період, який він уособлював. З одного боку, ми маємо епоху дизайну, що уособлює розкіш, багатство та підйом промисловості. Друга частина цієї доби охоплює Велику депресію, яка різко контрастує з попереднім періодом. Після Великої депресії дизайнери хотіли втілити розкішний стиль ар-деко, але вони повинні були зробити це розумно, практично і бюджетно.
Будівельники адаптували стиль до більш економних багатоквартирних будинків. Більш помірковані архітектори мали змогу відносно недорого будувати базові конструкції та використовувати орнаменти, виготовлені машинним способом. Декоративні елементи призначалися для найвизначніших і найпомітніших частин будівлі, що також дозволяло заощаджувати кошти.
Якість і ступінь оздоблення в архітектурі ар-деко широко варіюється. Значною мірою ця деталізація залежала від бюджету, популярності забудовника та якості будівництва.
Це не стиль відродження
Дизайнери раннього ар-деко чітко усвідомлювали свої наміри. Вони хотіли створити щось абсолютно нове та унікальне. На відміну від Тюдорівського відродження або Класичного відродження, рух ар-деко був естетикою, яку раніше ніхто не бачив у будівлях.
Однак багато елементів дизайну були натхненні попередніми течіями чи культурами. Мотиви ар-деко беруть творчу позицію з індіанських, єгипетських та класичних форм мистецтва.
Житлових будинків у стилі ар-деко було збудовано небагато
Стиль ар-деко переважно використовувався у комерційних будівлях та приміщеннях. Таким чином, не так вже й багато будинків було побудовано у цьому стилі. Однак, деякі люди включали елементи ар-деко у свої вже існуючі будинки. Наприклад, традиційні вхідні дерев’яні двері замінені на прості арки, а пишні світильники на більш прості та витончені.
Фокус на симетрії та гострих кутах
На відміну від архітектури модерну, ар-деко був менш вигадливим та значно прагматичнішим. Естетика дизайну зосереджувалася на нових способах втілення традиційних форм. В архітектурі ар-деко ви побачите багато незвичних інтерпретацій симетрії та геометричних форм, а також стилізовані класичні елементи архітектури, таки як, карнизи, пілястри, горгульї, шпилі, фриз та інше.
Будівлі в стилі ар-деко передували сучасній архітектурі
Рух ар-деко тривав приблизно до 1940 року, коли багато відомих сучасних дизайнерів почали робити успіхи в сучасній архітектурі. Тому, архітектуру ар-деко можна розглядати як перехідний період між традиційними стилями, такими як вікторіанський, і більш сучасними стильовими напрямами – конструктивізм, пост-модерн, еклектика тощо. Таким чином, архітектура артдеко являє собою перехідний період між традиційними та сучасними підходами до будівництва.