Стадіон "Наука" знищують крок за кроком: хто за цим стоїть

Негативний суспільний резонанс викликало нещодавнє рішення Київради про передачу стадіону "Наука" на Академмістечку під будівництво житлового комплексу.

Чи є це законним, завдяки чому взагалі стало можливим спорудження 6 житлових багатоповерхівок на місці стадіону та хто за цим стоїть – з’ясовували експерти НЕРУХОМІ.

Як все починалося

Історія стадіону, що є складовою спортивного комплексу "Наука-Cпорт" у Святошинському районі Києва розпочалася ще за часів СРСР.

Так, за інформацією з офіційних джерел, спорткомплекс збудовано ще в 1964 році.

Проте насправді все розпочалася дещо згодом, коли у 1966 році земельна ділянка площею біля 6,5 га на вул. Академіка Вернадського №82 (нині №32) в селищі Новобіличі (зараз Київ) рішенням виконкому Київської міської Ради депутатів трудящих була відведена для будівництва спортивного комплексу Академії наук УРСР (правонаступником якої є Національна академія наук України).

Рішенням цього ж виконкому Академії наук УРСР було надано дозвіл на будівництво такого комплексу.

Однак вже в 1994 році Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву продало цілісний майновий комплекс за вищевказаною адресою організації орендарів Центрального спортивного клубу "Наука" (правонаступник ЗАТ "Наука-Спорт").

На підставі рішення Київради "Про оформлення права користування земельними ділянками" від 14 лютого 2004 року ЗАТ "Наука-Спорт" було оформлено право довгострокової оренди на 25 років на земельну ділянку площею 6,08 га на бульварі Академіка Вернадського, 32 у Святошинському районі Києва (договір оренди земельної ділянки від 11 квітня 2005 року № 75-6-00193).

Національна академія наук України оскаржувала в судовому порядку таке розпорядження землями державної власності Київрадою, проте Верховним судом України провадження було закрито.

Так, спільними зусиллями органів державної влади та місцевого самоврядування спортивний комплекс перейшов у приватні руки, а ділянка вибула з володіння НАН України.

Наразі ж, як зазначено детальним планом території, спорткомплекс "Наука-Спорт" характеризується як один з найкращих в Києві та, відповідно до рішень Генплану, є спортивним парком. Складається з 9 ґрунтових тенісних кортів, з яких 3 з трибунами на 2,5 тисячі місць, 3 тенісних корти з покриттям "хард", універсального спортзалу, басейнів (6 доріжок по 25 м і "жабник"), тренажерного залу, реабілітаційного центру, дитячої кімнати, пейнтбольного клубу тощо.

Водночас ніде в описі і навіть на сайті комплексу не згадується про наявність у складі занедбаного стадіону, площа якого разом з гумовим покриттям навколо складає приблизно 1,4 га.

Плацдарм для знищення стадіону

Детальний план території в межах вулиць Академіка Кржижановського, бул. Академіка Вернадського, вул. М. Краснова, залізничної колії у Святошинському районі Києва був прийнятий у травні 2015 року.

Саме цим ДПТ на території, що належала спортивному комплексу ЗАТ "Наука-Спорт", було передбачено проєктування житлово-громадського комплексу з вбудовано-прибудованим дитячим дошкільним закладом на 50 місць, підземним паркінгом, дитячим клубом тощо.

Також на перспективу передбачалась реконструкція і розширення будинків та споруд, будівництво нового футбольного поля, кортів, баскетбольних та волейбольних майданчиків, благоустрій та озеленення території.

Нове футбольне поле, що мало займати вже значно меншу площу 0,5 га, пропонувалось проєктними рішеннями ДПТ розмістити на земельній ділянці площею 6,08 га (8000000000:75:047:0001). Підкреслимо, що на момент прийняття містобудівної документації ця земля знаходилася в оренді ПрАТ "Наука-Спорт".

Тобто знищення стадіону та будівництво ЖК на землях спорткомплексу "Наука" розпочалося ще у 2015 році, коли депутати Київради VII скликання проголосували за вказаний ДПТ.

Проте рішення Київради про затвердження містобудівної документації та зміна функціонального призначення частини земель "Науки-Спорт", що зробило їх придатними для житлового будівництва, не викликало суспільного резонансу. Навіть Єдиний державний реєстр судових рішень не містить інформації, що ДПТ намагались оскаржити.

Мабуть, станом на час розроблення та прийняття детального плану територій, ідея такої "модернізації" земель спорткомплексу, а також побудова нового футбольного поля (так, вдвічі менше існуючого, проте нового, а не занедбаного) не сприймалася як схема з позбавлення громади права на стадіон.

Та саме з ДПТ, прийнятого депутатами Київради минулого скликання, і розпочалося знищення стадіону. Це стало законним плацдармом для ухвалення рішення міськради у квітні 2021 року про передачу землі під будівництво житла.

Саме з ДПТ, прийнятого депутатами Київради минулого скликання, і розпочалося знищення стадіону. Це стало законним плацдармом для ухвалення рішення міськради у квітні 2021 року про передачу землі під будівництво житла

Скандальне рішення Київради

Рішенням Київської міської ради від 22 квітня 2021 року земельна ділянка площею 6,08 га для експлуатації та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту, що перебувала в оренді ПрАТ "Наука-Спорт", фактично була розділена на три земельні ділянки:

1. 8000000000:75:047:0050 (площа 3,1072 га). Було припинено право користування земельною ділянкою ПрАТ "Наука-Спорт" та передано в оренду на 5 років ТОВ "Наука-Комфорт" зі зміненим цільовим призначенням – для будівництва, обслуговування та експлуатації житлового комплексу з об'єктами соціального та громадського призначення, у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно (договір купівлі-продажу нерухомого майна від 11 квітня 2014 року №964). Крім того, ділянку виключили з переліку спортивних парків.

2. 8000000000:75:047:0051 (площа 0.0291 га). Також припинено право користування земельною ділянкою ПрАТ "Наука-Спорт" і виключено з переліку спортивних парків. Ділянку віднесли до земель рекреаційного призначення.

3. 8000000000:75:047:0052 (площа 2.9443 га). Залишено в оренді ПрАТ "Наука-Спорт" до 11 квітня 2030 року.

Усі три земельні ділянки були сформовані шляхом поділу.

Щодо земельної ділянки, цільове призначення якої змінювалось, рішенням ради було затверджено проєкт землеустрою та зазначено підстави для надання в оренду у зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно на ній.

Так як на підставі договору купівлі-продажу № 964 від 11 квітня 2014 року, тобто майже за рік до прийняття ДТП, цілісний майновий комплекс за адресою: бульв. Академіка Вернадського, 32, що складався з роздягальні (площею 84,5 кв.м) з прилеглою спортивною спорудою "футбольне поле, трибуни"; роздягальні (площею 77,9 кв.м) із прилеглою спортивною спорудою "футбольне поле, трибуни"; складу (площею 104,1 кв.м) із прилеглою спортивною спорудою "тропа здоров’я, л/а сектори", перейшов у власність до ТОВ "Наука-Комфорт".

Таким чином рішення Київради, що набуло широкого розголосу та сколихнуло громадськість, було прийнято в межах правового поля. Адже, по-перше, можливість будівництва ЖК вже була передбачена ДТП, по-друге, ТОВ "Наука-Комфорт" мала право на земельну ділянку у зв'язку з купівлею майна, що на ній розміщено.

Стадіону не буде

Саме це рішення Київради від 22 квітня 2021 року про передачу ТОВ "Наука-Комфорт" в оренду земельної ділянки для будівництва ЖК було останньою крапкою у знищенні стадіону.

Адже навіть запроєктоване ДПТ футбольне поле, що за розмірами вдвічі менше стадіону, поділено на дві частини: одна – на земельній ділянці для ЖК та передана в оренду ТОВ "Наука-Комфорт", інша – залишилася у користуванні ТОВ "Наука-Спорт".

З цього боку особливо іронічно виглядає визначене рішенням ради положення, яким ТОВ "Наука-Комфорт" зобов'язане дотримуватися ДПТ. Тобто зобов'язання облаштувати половину футбольного поля, що має бути розміщено на земельній ділянці компанії.

Так ідея будівництва нового футбольного поля та розміщення ЖК на землях спорткомплексу призвела до знищення стадіону "Наука".

Фактично завдяки ДПТ спортивний парк було зменшено з 6 до 3 га, а землі були віддані під забудову чергового ЖК компанії, що навряд чи має намір облаштувати спортивний простір для мешканців міста.

Хто стоїть за будівництвом

Засновником ТОВ "Наука-Комфорт" виступає ТОВ "Імідж Кепітал" (38967377).

За данними "Youcontrol", ТОВ "Імідж Кепітал" входить до групи родин Парцхаладзе та Цагареішвілі.

Ключові особи групи Лев Парцхаладзе та його двоюрідний брат Георгій Цагареішвілі.

Група об'єднує девелоперську компанію "Нове століття", яку Парцхаладзе та Цагареішвілі створили після продажу компанії "ХХІ століття", а також кілька компаній у будівельному, інжиніринговому, ресторанно-розважальному і інших сегментах бізнесу.

Георгій Цагареішвілі депутат Київської обласної ради 7 та 8 скликаннь. Голова фракції "Європейська солідарність" в облраді. Двоюрідний брат Лева Парцхаладзе.

Лев Парцхаладзе депутат Київської міської ради 4, 6 скликань. Ексзаступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Нині президент Конфедерації будівельників України.

Бенефіціари ТОВ "Наука-Комфорт": Владислав Михайлович Ковтун та Олександр Володимирович Клименко.

До жовтня 2020 року серед бенефіціарів значився і Георгій Цагареішвілі.

Як повідомляли НЕРУХОМІ, кияни обурені будівництвом житлової багатоповерхівки на місці спортмайданчика біля Печерських Липок.

Коментарі

29т