У жовтні будівельний ринок отримав новий закон про прозоре будівництво, а також були дещо змінені правила іпотечної пільгової програми "єОселя".
Про це та інше читайте у дайджесті за минулий місяць від порталу НЕРУХОМІ.
Президент Володимир Зеленський підписав 21 жовтня законопроєкт №11057 про обов’язкову публікацію кошторисів при публічних закупівлях. Йдеться про так зване прозоре будівництво. Тобто документ зобов'язує державних замовників публікувати в Prozorro ціни на окремі матеріали під час закупівель послуг з поточного ремонту та будівництва.
За словами авторів законопроєкту, його мета – боротьба з відмиванням коштів. Ціни підрядників на бетон, колоди, арматуру тощо будуть відкриті, а отже можливості для завищення цін суттєво зменшуватимуться.
Після набрання законом чинності всі без винятку замовники тендерів на будівництво, в тому числі дорожнього, будуть зобов'язані оприлюднити на Prozorro ціни на матеріальні ресурси (кошториси) протягом трьох робочих днів з дати укладення договору з підрядником чи внесення змін до цього договору.
У законопроєкті додатково передбачено, що на період дії воєнного стану замовник будівництва фортифікацій після укладення прямого договору із підрядником поза Prozorro зобов'язаний протягом 10 днів після укладення договору обнародувати на Prozorro лише скорочений звіт про договір про закупівлю з цінами на будівельні матеріали без інформації, що може нести ризики для безпеки замовника, підрядника, або для самих фортифікацій.
15 жовтня Уряд схвалив законопроєкт, який надає можливість примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою для будівництва та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд.
Законопроєктом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України, ЗУ "Про правовий режим воєнного стану", "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану".
Змінами, зокрема, запроваджується можливість примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою - обтяження у вигляді позбавлення власника та землекористувача права користування земельною ділянкою або її частиною, що перебуває у приватній власності, в умовах правового режиму воєнного стану для будівництва та утримання військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд за умови наступного його припинення або проведення викупу чи примусового відчуження земельної ділянки або її частини.
Проте зауважимо, що кошти для відшкодування на зазначені цілі не передбачені у Державному бюджеті України на 2024 рік, а також у Бюджетній декларації на 2025–2027 роки, схваленій постановою Кабінету міністрів України. Невдовзі законопроєкт мають винести на розгляд депутатів Верховної Ради.
Ситуація на ринку нерухомості
Динаміка первинного ринку житла на третій рік війни демонструє позитивне зростання після обвалу у перший рік війни, коли темпи будівництва впали втричі в середньому по Україні. Згідно з прогнозами експертів, 2024 рік також завершиться позитивною динамікою до попереднього року.
Помер засновник Kadorr Group Аднан Ківан
28 жовтня помер Аднан Ківан, арабський інвестор та засновник корпорації Kadorr Group – одного з найбільших забудовників в Україні. Він був відомий успішними бізнес-проєктами, соціальними ініціативами, а також благодійністю і меценатством. Ківан входив до списку 100 найбагатших українців зі статками $240 млн за оцінкою бізнес-видання Forbes.
Kadorr Group — одна з провідних будівельних компаній, відома своїм масштабним житловим і комерційним будівництвом, переважно в Одесі та Києві. Заснована у 2011 році, корпорація активно реалізує великі проєкти, фокусуючись на сучасних багатоповерхових житлових комплексах з розвиненою інфраструктурою, включно з власними торгівельними та розважальними центрами, освітніми та спортивними закладами.
Компанія також активно впроваджує концепцію "місто в місті", створюючи цілі квартали, де мешканці мають усе необхідне для повноцінного життя.
У жовтні Верховний Суд виніс рішення про знесення шестиповерхового житлового багатоквартирного будинку у Львові на вулиці Варшавська, 22.
У 2015 році громадська організація "Наше ідеальне місто" уклала з Львівською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,0306 га. У грудні 2017 року інспекція Департаменту з питань Державного архітектурно-будівельного контролю здійснила позапланову перевірку на об`єкті та виявила порушення – проведення робіт без повідомлення про початок їх виконання. На той час ГО звела перший поверх.
На початку 2018 року ДАБК склав припис про зупинення будь-яких робіт та оштрафував "Наше ідеальне місто". Проте забудовник продовжував зведення будинку, так з'явилися третій і четвертий поверхи. Також, як з’ясувалось, організація встигла продати частину квартир. Тож наразі через чергового недобросовісного забудовника маємо ще купу ошуканих інвесторів на ринку нерухомості.
Мікрорайон на місці зеленої зони
У Дніпрі на масиві Ломівський, де зараз розташовується зелена зона, невдовзі з’явиться новий мікрорайон. Цей проєкт був представлений міськраді ще у листопаді 2023 року.
Він має назву ЖК Новели, розташовуватиметься на ділянці майже у 20 гектарів між вулицею Широкою, провулком Широким та вулицею Володимира Пилишенка. Поряд знаходиться водойма і міський пляж Ломівський, де на вході в зелену зону вже з’явився паспорт об’єкта.
Станом на сьогодні, будівельні роботи на цій території ще не розпочиналися. Однак, згідно з проєктом, забудовник планує звести 12 багатоповерхових будинків з висотністю до 16 поверхів. За розрахунками у новому мікрорайоні можуть проживати близько 7 тисяч людей. Потім в планах привести територію до ладу, зробити паркінг, дитячі майданчики, облагородити зелену зону і пляж.
В цьому році банки-партнери програми "єОселя" вже уклали понад 7 тисяч угод на понад 12 млн гривень. Загалом з жовтня 2022 року "єОселею" скористалось 13 438 родин на понад 21,6 млрд гривень. Реалізують програму Міністерство економіки України, Міністерство цифрової трансформації України та "Укрфінжитло". Подати заявку можна через мобільний застосунок "Дія".
Між іншим, щоб збільшити показники іпотечної програми, уряд оновив вимоги до житла, яке можна придбати за її допомогою. Тепер військові, медики, вчителі, науковці зможуть брати іпотеку під 3% на нове або здане в експлуатацію помешкання до трьох років.
Водночас Кабмін розширив можливості для внутрішньо переміщених осіб. Якщо раніше вік житла за програмою "єОселя" для них був обмежений трьома роками, то зараз вони можуть купувати квартири або будинки віком до десяти років. Такі ж умови передбачені для ветеранів та членів їх родин, військовослужбовців, правоохоронців, медиків, вчителів та науковців в регіонах, що найбільше постраждали від війни – Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Херсонській областях.