LEED та BREEAM стандарт

Альона Ярош 01.11.2024 14:13

4 хв

У сучасному світі будівництво більш не обмежується функціональністю та естетичністю будівлі. Враховуючи глобальні екологічні виклики сьогодення багато уваги приділяється методам, які покликані зменшити негативний вплив будівель на довкілля. Тож для визначення екологічності будівель було розроблено спеціальні системи сертифікації, одними з них є LEED та BREEAM стандарти, які є еталонами екологічного будівництва. Вони допомогають створювати ефективні, енергоощадні й комфортні будівлі. У цій статті від НЕРУХОМІ ми розглянемо, що таке LEED та BREEAM стандарти, у чому різниця між ними, а також які житлові комплекси та інші будівлі в Україні мають цю сертифікацію.

Що таке LEED стандарт?

LEED (Leadership Energy and Environmental Design) – це всесвітньо визнана система сертифікації зеленого будівництва, розроблена Радою зеленого будівництва США (USGBC) у 1998 році. Він застосовується у 187 країнах. LEED дотримується цілісного підходу до сталого розвитку, оцінюючи проєкти за цілою низкою показників, включаючи заходи зі зниження відходів, загальну ефективність використання ресурсів та викидів вуглецю, а також вплив споруди на здоров'я людей та збереження біорізноманіття.

Згідно з системою LEED, проєкти оцінюються за бальною системою. Тут діють рівні класифікації, де Platinum рівень відповідає найвищому стандарту сталості, а Certified – достатньому.

Методом LEED можна сертифікувати вже існуючу будівлю та новобудову, що тільки будується. А щоб зрозуміти відповідність будівлі щодо визначених критерій LEED необхідно ознайомитися з посібником LEED v5. Корисним інструментом для отримання сертифікації нового будівельного проєкту буде також  кредитна бібліотека LEED, що містить інформацію про те, як нараховуються бали LEED.

Що таке BREEAM стандарт?

Міжнародний метод сертифікації будівель BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) був створений у 1990 році у Великій Британії. Це один із найстаріших методів оцінки, рейтингу та сертифікації стійкості будівель, який використовується у 85 країнах.

BREEAM вимірює екологічну ефективність використання ресурсів (води та енергії), транспорту, управління відходами, загального здоров’я, добробуту та екології. Ця система найчастіше використовується у Великій Британії та Європі, проте вона також має регіональні адаптації для різних країн і регіонів світу.

Щоб отримати сертифікацію BREEAM необхідно пройти оцінку ліцензованим експертом, який присуджує бали, на основі певних показників будівлі, що потім конвертуються у відсотки. Рівень сертифікації BREEAM, який отримує проєкт, відображається в рейтингу за шкалою від "Outstanding" до "Pass".

Також BREEAM включає 5 стандартів зеленого будівництва для різних типів проєктів

Які відмінності між LEED та BREEAM стандартами?

Очевидно, що LEED та BREEAM мають багато спільного. Вони є міжнародно визнаними стандартами "зеленого будівництва", за якими сертифіковано десятки тисяч проєктів у багатьох країнах світу. Обидва є цілісними системами, які оцінюють сталість різноманітних типів проєктів за комплексним набором критеріїв, що охоплюють все – від зменшення відходів до впливу на місцеві екосистеми. Проте між ними все ж певні відмінності, які ми опишемо нижче.

1. Критерії оцінювання

LEED оцінює будівлі за 8 категоріями, серед яких:

BREEAM оцінює будівлі за 10 категоріями, а саме:

2. Сертифікація

LEED має різні рівні сертифікації: Certified, Silver, Gold та Platinum, які визначаються кількістю набраних балів. Щоб подати свій проєкт на сертифікацію кандидат самостійно збирає та подає дані для проходження сертифікації. Сертифікат у цьому випадку присуджується автоматично, якщо проєкт відповідає контрольному переліку критеріїв.

BREEAM пропонує сертифікаційні рівні від Pass до Outstanding, що також залежать від кількості набраних балів у кожній категорії, які потім конвертуються у відсотки. Оцінювання проєкту проводить ліцензований експерт BREEAM, який розглядає кожен окремий критерій.

Сертифікація LEED та BREEAM в Україні

Наразі в Україні сертифікація LEED та BREEAM поки ще не дуже поширена. Компанії-забудовники поки не поспішають приділяти увагу "зеленому будівництву" та захисту довкілля від вуглецевого впливу. Однак все ж є декілька об’єктів, що відповідають стандартам LEED та BREEAM, і мають відповідну сертифікацію. 

Будівлі, що мають сертифікацію LEED: 

  • корпус В12 UNIT.City (Київ)
  • будівля Посольства США в Україні (Київ)
  • офіс компанії Shell в БЦ "Торонто-Київ"
  • офісний центр K/MOST (Київ)
  • БЦ "Оптима плаза" (Львів).

Будівлі, що мають сертифікацію BREEAM:

  • ЖК Diadans (Київ)
  • ЖК Signature (Київ)
  • ТЦ Forum Lviv (Львів)
  • БЦ Astarta (Київ)
  • ТЦ Rive Gauche (Київ)

У цілому інтерес до екологічної сертифікації в Україні зростає, хоча й доволі малими темпами. Однак, маємо надію, що з часом в Україні все ж будуть з’являтися все більше будівель, які відповідають міжнародним стандартам сталого будівництва.

Автор:

Альона Ярош

Експерт

Освіта – закінчила Мистецький інститут художнього моделювання та дизайну ім. С. Далі за спеціальністю - дизайнер архітектурного середовища, викладач.

5 років працювала архітектором-дизайнером.

З 2011 року працювала PR-менеджером та маркетологом у компаніях, що займаються будівництвом та проєктуванням будинків, а також архітектурних та дизайнерських бюро.

Великий досвід написання експертних матеріалів на тему архітектури, інженерії, дизайну та декорування інтер'єру.

На проєкті НЕРУХОМІ з червня 2022 року

Усі статті автора

Коментарі

47

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом