Як правильно орендувати квартиру?

Альона Ярош 07.04.2023 20:51

5 хв

Пошук квартири для оренди дуже стресовий процес, особливо якщо ви вирішили робити це самостійно. Адже потрібно врахувати багато факторів: бюджет, умови оренди, місце розташування, комфортабельність оселі, соціальну інфраструктуру, додаткові витрати та інше. 

І ось ви передивляєтесь масу оголошень і врешті натрапляєте на ту омріяну квартиру, де ніби все вас влаштовує. Але не втрачайте пильності, тому що в запалі можна не помітити "червоних прапорців", які будуть сигналізувати вам про те, що тут не все так добре, як може здатися, на перший погляд. 

У цій статті експерти НЕРУХОМІ зібрали поради щодо того як правильно винайняти квартиру, а також описали найпоширеніші схеми махінацій з орендою житла та на що потрібно звертати увагу в першу чергу, щоб не потрапити у сіті шахраїв. 

Як правильно винайняти квартиру

Перш за все давайте розберемось, які підводні камені можуть вас чекати у процесі пошуку квартири. У новинах нерухомості ми часто описуємо ситуації із різними шахрайськими схемами та їх наслідками. Оскільки у наш час шахрайські оголошення можуть здаватися цілком правдоподібними, тому іноді буває важко визначити, яке з них справжнє, а яке ні. Такі оголошення мають фото з водяними знаками, нормальний опис помешкання, контакти та інші звичайні атрибути. Проте ось декілька ознак, на які варто звернути увагу, якщо ви хочете уникнути шахрайства.

1. Вартість нижче ринкової

Всі люблять вигідні пропозиції, але якщо вартість нерухомості значно нижча за ринкову, то з більшою долею вірогідності можна припустити, що з нею щось не так. Аферисти, які займаються орендою, часто вказують занижену ціну на нерухомість, щоб зацікавити потенційних орендарів. Однак, справжні орендодавці орієнтуються на ринку та розуміють цінність своєї нерухомості і встановлюють відповідну вартість. 

2. Житло показує стороння особа

При першому перегляді ви можете не бачитись з власником помешкання, оскільки його може показувати довірена особа, тобто рієлтор. Проте, коли це повторюється і наступного разу, а ця людина, стверджує, що просто допомагає власнику з орендою, бо той за межами країни чи в іншому місті і не може повернутись та зустрітися з вами, то варто насторожитися. Скоріше за все це і є шахрай, який намагається видурити у вас гроші здавши чужу нерухомість. 

Така людина може плутатись у своїх відповідях на ваші запитання, не знатиме усіх нюансів, що наявні у помешканні, наприклад, хто оплачує комунальні послуги та скільки це буде коштувати, або чи є утеплення та шумоізоляція, і таке інше. Також, скоріш за все, вони не матимуть доступу і до закритих приміщень, до яких зазвичай є доступ у власників. У цьому випадку аферисти забирають завдаток за перший та останній місяць і зникають, а орендарі незабаром дізнаються, що житло насправді не здавалося.

3. Орендар квапить вас з орендою

Загалом, ні господарям, ні нормальним агенствам чи рієлторам не потрібно бути наполегливими і тим більше квапити вас з вибором. А от шахраї намагатимуться створити відчуття терміновості та змушуватимуть вас швидше прийняти рішення. Тому навіть якщо це помешкання вам дуже сподобалося зберігайте холоднокровність, не поспішайте та вивчіть більше інформації щодо цієї квартири, її власників, самого будинку, району та іншого. Можливо навіть варто поспілкуватися з сусідам. Краще ризикнути і втратити можливість винайняти це помешкання, ніж сплатити аванс і не отримати нічого. 

4. Відсутній договір оренди

Якщо орендодавець або агент намагається отримати завдаток і наполягає на тому, що вам не потрібна угода про оренду, то це ще один "червоний прапорець", що повинен насторожити вас, особливо в ситуації, коли ви плануєте довгострокову оренду. Ви повинні мати документ, у якому будуть розписані усі умови оренди, права і обов'язки орендаря й орендодавця, терміни та вартість оренди тощо. Більш того, в орендодавця повинні бути усі документи, які можуть засвідчити його право власності на це житло. Тому не бійтеся попросити, щоб їх вам показали.

Як уникнути шахрайства з орендою

Неважливо, де саме ви будете винаймати житло. Це може бути як вторинний ринок, так і новобудови Києва, Львова чи Одеси, або ж навіть будинок у передмісті. Ці поради допоможуть вам не потрапити у ситуації, що описані вище.

1. Зверніться до агентства або рієлтора

Це обійдеться вам дорожче, оскільки доведеться платити ще й за послуги фахівця, проте так ви точно зможете уникнути аферистів та заощадите свій час та нерви. Під час пошуку агентства чи рієлтора не варто спиратися лише на рекламу в інтернеті та загальну інформацію на їх сайті, орієнтуйтесь на відгуки та "сарафанне радіо". Так ви зможете зібрати повну картину щодо їх репутації. Також, звертайте увагу і на вартість послуг, адже якщо ціна буде занадто низькою, то скоріш за все і самі послуги будуть такої ж якості.  

2. Перевірте адресу в оголошенні

Скоріш за все ви будете переглядати оголошення на різних сайтах, тому якщо вам трапиться одне й те ж помешкання на декількох ресурсах, то перевірте чи однаковий опис та адреса в обох оголошеннях. Також, обов’язково перевірте адресу через пошуковик, щоб побачити, що саме там знаходиться і як виглядає будинок. Якщо його немає або він відрізняється від фотографій, ймовірно, це оголошення від шахраїв. Крім того, поганим знаком буде те, що орендодавець приховує адресу. Не надавайте жодної особистої інформації в обмін на адресу нерухомості.

3. Огляд нерухомості

Як ми вже зазначали вище – вам не повинні відмовляти у повному огляді помешкання, а також переносити огляди без суттєвих причин. Незалежно від того, якою буде ця причина від вас не повинні вимагати будь-якої передплати без попередньої реальної екскурсії та укладання договору.

Коли ви вже потрапили до квартири, то звертайте увагу на будь-які дрібниці: на якість ремонту, меблів, сантехніки. Перевірте чи справно працюють прилади, електрика та водопровід. Не бійтеся здатися прискіпливими, оскільки це потрібно не тільки, щоб забезпечити собі та своїм близьким комфортне та безпечне проживання тут, але й для того, щоб власник не зміг звинуватити вас у псуванні майна. До речі, якщо власник хоче максимально убезпечити своє майно, то можна заключити акт прийому-передачі на нього. 

4. Наявність усіх документів

Не соромтеся запитати власника про наявність усіх документів на власність нерухомості. Він обов’язково повинен надати вам повний пакет таких документів, що підтверджують його права власності на житло. Зокрема, паспорт та ІК власника, свідоцтво про право власності, договір на підставі, якого було набуто право власності (купівлі-продажу, дарування, міни), довідка з ЖЕКу з переліком всіх осіб, які прописані за цією адресою та документ, що підтверджує згоду всіх власників квартири на оренду.

5. Уважно перегляньте договір оренди

Після того, як ви оглянете нерухомість і приймете рішення щодо оренди цього помешкання, вам буде запропоновано підписати договір оренди. Важливо уважно ознайомитися з усіма складовими договору оренди, щоб переконатися, що він містить усе, про що ви домовилися. Якщо у вас є якісь сумніви, обов'язково повідомте про них орендодавцю до підписання договору.

Знайти квартиру своєї мрії самостійно може бути досить складно, тим паче без попередньої підготовки. Тож, головне не поспішайте, уважно аналізуйте усю інформацію, обов’язково перевіряйте її та дотримуйтеся цих порад.
 

Автор:

Альона Ярош

Експерт

Освіта – закінчила Мистецький інститут художнього моделювання та дизайну ім. С. Далі за спеціальністю - дизайнер архітектурного середовища, викладач.

5 років працювала архітектором-дизайнером.

З 2011 року працювала PR-менеджером та маркетологом у компаніях, що займаються будівництвом та проєктуванням будинків, а також архітектурних та дизайнерських бюро.

Великий досвід написання експертних матеріалів на тему архітектури, інженерії, дизайну та декорування інтер'єру.

На проєкті НЕРУХОМІ з червня 2022 року

Усі статті автора

Коментарі

262

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом