1. Полігон твердих побутових відходів № 5
Всього в 1,5 км від ЖК “PARK LAKE CITY" знаходиться відомий сміттєвий полігон ТПВ № 5. Площа полігону – близько 65 га і складається з двох ділянок. На ділянці №1 (площа 17 га) відбувається підготовка до подальшої рекультивації, сміття на цю ділянку вже не завозиться.
В СМІ часто публікується інформація щодо закриття полігону в найближчий час. Київська міська рада вже декілька разів приймала рішення про закриття сміттєзвалища. Рішення від 2016р. передбачало закриття полігону до 01.10.2018р., проте не склалося. В 2018р. своїм рішенням Київміськрада затвердила перелік додаткових заходів, спрямованих на припинення діяльності полігону, проте конкретна дата закриття в цьому рішенні взагалі відсутня.
Оскільки, за минулі роки не було побудовано ні обіцяний завод з переробки ТПВ, ні нове сміттєзвалище, то ділянка №2 полігону до сих пір функціонує. І тільки в березні 2020р. КМДА затвердила Проект рекультивації ділянки №1 полігону, з терміном реалізації в 24 місяці.
Протягом 2020 року декілька разів оголошувалися і відмінялися публічні торги на роботи по рекультивації ділянки №1 полігону. На сьогоднішній день виконавця робіт так і не обрано.
Коментар експерта
Вищевказана інформація викликає сумніви щодо закриття сміттєзвалище в найближчі роки. Зрозуміло, що забудовник жодним чином не може вплинути на цей процес, проте інвестори повинні знати реальну ситуацію
2. Вода і повітря
Через близькість сміттєзвалища такі переваги заміського життя як свіже повітря та чиста вода стають не такими переконливими. Забудовник розмістив на сайті ЖК, зроблені в червні 2019 р., Протокол дослідження повітря та Протокол дослідження води поверхневих водоймищ, що повинні заспокоїти інвесторів стосовно якості води та повітря на території ЖК. Але мешканці сіл Підгірці, Креничі, Романків дуже часто скаржаться на сморід з полігону та вже багато років вимагають закриття сміттєзвалища.
Що стосується якості води, то на сайті ЖК розміщено Протокол дослідження води поверхневих водоймищ (тобто ставка), а не аналіз води з свердловин, яка подаватиметься в квартири.
За час функціонування полігону на його території утворилося 2 озера загальним об’ємом понад 600 000 куб.м. токсичного фільтрату – рідини, що утворюється в результаті потрапляння опадів на товщу сміття. Потрапляючи в грунт, фільтрат призводить до отруєння ґрунтових підземних вод, не тільки першого а навіть і другого горизонту та може розповсюджувати токсичні речовини на десятки кілометрів від сміттєзвалища.
В селах Підгірці, Креничі, Ходосівка мешканці давно не користуються колодязями, так як фільтратом отруєні верхні шари грунтових вод і вода непридатна навіть для поливання городів. Для забезпечення мешканців питною водою в 2002 р. за рахунок київського міського бюджету в цих селах були збудовані та введені в експлуатацію водопровідні мережі. При цьому, всі ці роки якість води в водозабірних вузлах сіл постійно перевіряється на відповідність хімічного і бактеріологічного складу, враховуючи вірогідність проникнення фільтрату в нижчі шари грунтових вод.
Коментар експерта
З огляду на близькість сміттєзвалища та невизначеність реальних строків його закриття виникають сумніви, що мешканці ЖК зможуть без побоювань використовувати воду в якості питної.
3. Торфовища
Як видно з карти залягання торфу на території Обухівського району, с. Підгірці та с. Романків розташовані на ділянці залягання торфу загальною площею 512 га. Відповідно до будівельних норм торфовища відносяться до просідаючих грунтів, що потребує від забудовника здійснення певних додаткових інженерних заходів при будівництві.
Коментар експерта
Наявність торфовища є реальною загрозою комфортному проживанню в ЖК “PARK LAKE CITY". Торфовище може загорітися не лише від підпалу, але й самозайнятися у спекотну погоду. Особливість торфових пожеж в тому, що вони дуже довго розпалюються і дуже повільно поширюються, але їх тривалість перевищує всі різновиди пожеж, що робить їх досить небезпечними для життя. Адже, їдкий дим від торфових пожеж поширюється з вітром на великі відстані, часом душачі та накриваючи цілі міста і села.