1. За результатами позапланової перевірки 11.11.2019 головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві було винесено Рішення про зупинення дії Містобудівних умов та обмежень від 27.09.2018 № 978. Підстава: затверджені МУО не відповідають вимогам чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме:
- Гранична висота будівлі (h= 31,9м.) не відповідає вимогам Генерального плану м. Києва;
- Відповідно до Генерального плану м. Києва земельна ділянка знаходиться в межах санітарно-захисної зони, в якій забороняється будівництво будь-яких об’єктів, пов’язаних з постійним перебуванням людей;
- Земельна ділянка знаходиться на підтоплювальній території.
Замовником будівництва оскаржується рішення та припис, що видані ДАБІ за результатами здійснення перевірки, в Окружному адміністративному суді м. Києва. В рамках забезпечення позову, судом зупинено дію рішення та припису, отже будівництво може продовжуватись. Оскарження ДАБІ в апеляційному порядку зупинення дії приписів не дало результату. Разом з тим, розгляд справи триває, і невідомо на чию сторону стане суд.
Коментар експерта
Наразі, відповідно до законодавства скасування МУО та дозволу можливе лише в судовому порядку за позовом органу державного-архітектурного контролю. Ризики такого скасування наявні, адже незважаючи на реформування ДАБІ (яке вже не виконує свої функції, а новостворений орган ще не розпочав роботу), завершення будівництва планується лише на 1 квартал 2022 року. Інвестування в ЖК є ризиковим.
2. Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.05.2020 відкрито провадження у справі за позовом Громадської спілки "Громадський контроль та порядок" до Департаменту містобудування та архітектури КМДА, ДАБІ, Міністерства культури України про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень, дозволу на виконання будівельних робіт, рішення про погодження історико-містобудівного обґрунтування.
Коментар експерта
Ми не вбачаємо ризиків скасування у зв'язку з відкриттям провадження у цій справі, адже суди, зазвичай, відмовляють громадським організаціям в такій категорій справ зважаючи на відсутність порушеного права ГО.
3. ДБР відкрито кримінальне провадження №62019000000000572 від 02.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість).
Кримінальне провадження відкрито на службових осіб ДАБІ, які неналежно виконуючи свої службові обов'язки, погодили без наявних на те підстав дозвільні документи, які не відповідали вимогам земельного законодавства, діючих державно-будівельних норм та вимогам містобудівного законодавства.
Коментар експерта
Незважаючи на те, що кримінальне провадження відкрито відносно посадових осіб органів державної влади, а не забудовника, така ситуація дозволяє правоохоронним органам суттєво втручатись у його господарську діяльність. Крім того, саме в рамках вказаного кримінального провадження у ДАБІ було вилучено дозвільні документи на будівництво ЖК Illinsky House, що не дало можливості експертам НЕРУХОМІ порівняти характеристики ЖК, що будуються з тими, що зазначені у документах.
4. Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві відкрито кримінальне провадження № 12019100000000138 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем).
Кримінальне провадження відкрито на підставі заяви про зловживання владою та службовим становищем посадовими особами Департаменту містобудування КМДА та інших державних органів, які займаються дозвільними процедурами у сфері забудови у місті Києві та з порушеннями норм Земельного кодексу та Генерального плану м. Києва, погоджують проектування та будівництво об`єктів забудовникам, які також з метою їх узаконення подають до цих державних органів документи з недостовірними даними.
Коментар експерта
Хоча це кримінальне провадження також відкрито відносно посадових осіб органів державної влади, а не замовника будівництва, це дає змогу правоохоронним органам суттєво впливати на господарську діяльність як замовника, так і генпідрядника.