З 1 січня 2025 року в Україні набрала чинності заборона детальних планів території для нового будівництва. Виділення земельних ділянок під забудову тепер можливе лише за допомогою плану просторового розвитку (ППР) або актуального генерального плану, повідомила голова містобудівельного комітету Верховної Ради Олена Шуляк.
За її словами, раніше забудовники у змові з місцевою владою проштовхували ДПТ, які "уточнювали" генплан так, що прямо суперечили йому. Саме на їх підставі органи влади визначали цільове призначення ділянок, які відводились під будівництво, а девелопери отримували відповідні дозвільні документи.
З нового року такий механізм став неможливим у зв'язку з набранням чинності закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель" (ухвалений у 2022-му). Згідно з ним, щоб змінити цільове призначення або виділити ділянку під забудову, громада має керуватись комплексним планом просторового розвитку або актуальним генпланом населеного пункту. ППР охоплює всю територію, включно з передмістями, має чітке функціональне зонування (житло, промисловість тощо), не має терміну дії, але може щорічно оновлюватися.
За словами Шуляк, тепер не можна буде, наприклад, обрати "житлове будівництво" на території, яку комплексний план визначив як "промислову", і навпаки. Поки що реалізація закону має проблему у вигляді відсутності плану просторового розвитку у багатьох громад.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, у жовтні 2022 року секретар Київради Володимир Бондаренко подав проєкт рішення "Про окремі питання відомостей, що становлять службову інформацію в Київській міській раді на період дії воєнного стану", яким столична влада планувала приховати публічну інформацію, що стосується серед іншого Генплану, ДПТ, дозволів на будівництво та виділення земельних ділянок.