"Укрфінжитло" затвердило Стратегію розвитку на 2025–2029 роки, яка передбачає масштабування програми "єОселя" та видачу 70 тисяч іпотечних кредитів за п’ять років. Про це йдеться на сайті компанії.
Ключовим нововведенням стане перехід до компенсаційної моделі: кредити видаватимуть банки, а "Укрфінжитло" компенсуватиме частину процентної ставки. Відсоткова ставка для пільгових категорій громадян буде обмежена на рівні 7% протягом 10 років, а для інших – до 10% на 5 років. Перший внесок стартуватиме від 20%, а для ВПО та ветеранів — від 7%.
Також планується пом’якшити обмеження щодо віку житла, встановити нормативну площу (115,5 м² для квартир) і затвердити граничну вартість житла, яку щоквартально визначатиме Мінрегіон. Передбачено допуск до 10% перевищення нормативної площі та до 20% — граничної вартості 1 м².
Обсяг кредитів за компенсаційною моделлю оцінюється в 50–100 тисяч позик протягом 4 років. Загальна сума компенсацій сягне до 82 млрд грн, а цільовий іпотечний портфель — до 174 млрд грн. Після досягнення цього обсягу компанія зможе перейти до фінансування через ринок капіталу й знизити залежність від бюджету.
З 2026 року планується змішане фінансування програми: 15 млрд грн — із держбюджету, 10 млрд грн — від міжнародних фінорганізацій. У разі зниження безпекових ризиків фінансування з нефіскальних джерел зростатиме й до 2029 року може сягнути 75 млрд грн. Фінансування планують диверсифікувати через випуск облігацій та сек’юритизацію.
Окремим напрямом розвитку стане цифровізація. УФЖК планує запустити мобільний застосунок, створити єдину цифрову платформу житлових програм, електронну чергу, а також автоматизувати страхування, оцінку та огляд нерухомості. Для ефективного запуску нової моделі також потрібні законодавчі зміни — насамперед ухвалення законів "Про фінансово-кредитні механізми" та "Про сек’юритизацію".
Стратегія розроблена за участі Мінекономіки, Мінфіну, НБУ та Світового банку й має на меті зробити житло доступнішим для тисяч українців, активізувати будівництво та розвинути ринок житлового фінансування.
Як повідомляли Нерухомі в новинах нерухомості, програма доступного житла "єОселя", запущена під час повномасштабної війни, вже забезпечила житлом понад 18 000 українських родин. Загальна сума виданих іпотечних кредитів перевищила 30 млрд гривень.
Своєю чергою парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики закликає збільшити фінансування державної іпотечної програми "єОселя" за рахунок скасування чи скорочення малоефективних ініціатив Міністерства економіки, зокрема програми "Національний кешбек".