Іпотека від "єОселі" поверне довіру до первинного ринку нерухомості – банкіри

Державна іпотечна програма “єОселя” посилює довіру потенційних покупців до первинного ринку житла. Про це заявила перша заступниця голови правління Глобус Банку Олена Дмітрієва, повыдомили порталу НЕРУХОМІ у пресслужбі фінустанови.

За її словами, з 2024 року кількість акредитованих девелоперів до участі в програмі “єОселя” зросла майже в 5 разів: станом на початок червня їх налічується уже майже 50. Це ж стосується кількості акредитованих об’єктів на стадії зведення: за офіційними даними, наразі їхня кількість складає вже близько 100 ЖК в 14 областях України. 

Банкірка вважає, що найголовнішим здобутком “єОселі” у першому півріччі слід вважати процес поступової переорієнтації цієї програми на первинний ринок, зокрема на об’єкти в стадії зведення. 

“Участь девелоперів в державній іпотечній програмі, окрім суто стратегічних завдань з розвитку максимальної кількості механізмів залучення потенційних покупців, вимагає дотримання чітких критеріїв до акредитації, серед яких безперервність будівництва, наявність всіх дозвільних документів, відсутність судових обтяжень, відповідність об’єкта задекларованим характеристикам тощо. Саме тому можна вважати, що участь девелоперів в “єОселі” є своєрідним “знаком якості” та надійності для потенційних покупців”, — розповіла експертка.

Водночас, за словами Дмітрієвої, на первинному ринку житла зберігаються високі ризики, пов’язані, як з фінансовою нездатністю девелопера вчасно завершити будівництво розпочатих об’єктів, так і з суто “воєнними” обставинами. Натомість “кредитні ризики” повністю лягають на банк та покупця житла на первинному ринку.

“Станом на червень 2024 року лише 9 банків розвивають іпотеку, а у програмі “єОселя” беруть участь 8 банківських установ. І треба зважати, що в кожного з них є своя власна стратегія розвитку, відповідні фінансові можливості та власні вимоги, як до позичальника, так і до девелопера (якщо банк працює на первинному ринку). Адже видача іпотечного кредиту на первинному ринку — це необхідність сформувати банківські резерви у розмірі від 7% до 50% від суми наданої іпотеки. Тобто, надаючи кредит, банк відразу має понести суттєві витрати з резервів. Саме тому розвиток іпотеки в умовах війни — це досить ризиковано й дорого для банків”, — підкреслила банкірка.

Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, в Україні на первинному ринку житла наявний попит маже повністю збігається з "реальною" пропозицією. В середньому по країні він складає до 35% від "довоєнного" рівня.
 

Автор:

Володимир Гришенко

Журналіст/ редактор

Освіта – закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Інститут журналістики. За професією працюю вже понад 15 років. Улюблені теми – економіка та політика, знаюся на криптовалютах та ринках, цікавлюся нерухомістю. На ресурсі НЕРУХОМІ із травня 2020 року.

Усі статті автора

Коментарі

656

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом