Парламент днями ухвалив законопроєкт №9549, який дозволяє державі забирати у громадян землю й нерухомість, якщо це необхідно для забезпечення оборони України.
Поки що норми закону стосуються лише Закарпатської області, зокрема Ужгородського району. Проте аналітики припускають, що в майбутньому цей механізм можуть поширити по всій країні.
Що підлягає вилученню
Закон дає змогу вилучати не лише приватні, а й комунальні й безгосподарні земельні ділянки. На цих територіях зводитимуть об’єкти оборонного й критичного інфраструктурного призначення: дороги, мости, підприємства оборонної галузі тощо.
Як працюватиме цей механізм
Генштаб або забудовник звертається з проханням про вилучення землі до Закарпатської ОДА. Заявку розглядає Кабінет Міністрів, який у разі схвалення пропонує власникові викупити його майно. На обдумування дається два місяці. Якщо власник відмовиться, майно можуть примусово відчужити або вирішити долю ділянки в суді. Очевидно, що суд здебільшого підтримає інтереси держави.
Які виникають ризики
Немає чітких критеріїв, за якими землю визнають потрібною для оборонних цілей. Не визначено прозорого механізму оцінки вартості ділянки та нерухомості. Через це компенсація може бути значно нижчою за ринкову ціну. Закон не передбачає повернення вилучених ділянок та будівель власникам, навіть якщо їх у підсумку не використали для оборони.
У Головному юридичному управлінні Апарату Верховної Ради застерігають, що відшкодування вартості вилученого майна відбуватиметься з резервного фонду державного бюджету, що також несе певні загрози. Експерти прогнозують, що пілотний проєкт в Ужгородському районі може бути лише першим кроком до впровадження такого механізму по всій Україні.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, це вже не перший законопроєкт про вилучення нерухомості, раніше Верховна Рада вже розглядала подібні документи. Наприклад, два роки тому у першому читанні Рада прийняла законопроєкт № 8225.
Він передбачав спрощену процедуру примусового вилучення, відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності для будівництва або реконструкції об'єктів критичної інфраструктури I та ІІ категорії критичності.