27 березня депутати Верховної Ради планують розглянути в першому читанні законопроєкт №11533, який фактично закриває доступ до інформації про об’єкти нерухомості. Ці дані допомагають журналістам викривати корупційні схеми. Автором ініціативи є депутат від "Слуги народу" Ігор Фріс.
Законопроєкт передбачає, що впродовж воєнного стану та протягом року після його завершення інформація про точне місцезнаходження об’єктів і кадастрові номери земельних ділянок стане обмеженою. У державному реєстрі можна буде побачити лише країну або адміністративний центр, де розташована нерухомість.
На думку Центру протидії корупції (ЦПК), це істотно ускладнить розслідування, зокрема перевірку інформації про правдивість декларованої вартості житла чиновників та розташування об’єктів у конкретному районі міста. Адже ціна квартири у центрі може суттєво відрізнятися від аналогічної на околиці, а можливість перевірити подібні деталі зникне.
Ці обмеження ускладнять перевірку продавця нерухомості перед купівлею. Це може спричинити зростання шахрайства, коли люди, вклавши останні або запозичені кошти, не зможуть переконатися в автентичності власності продавця.
Центр протидії корупції закликає зняти законопроєкт №11533 із порядку денного та рекомендує Національному агентству з питань запобігання корупції провести антикорупційну експертизу документа. У разі ухвалення цього законопроєкту, корупціонерам стане легше приховувати статки, а звичайні громадяни можуть частіше ставати жертвами шахрайських оборудок із нерухомістю.
Що думають експерти
Експерта з нерухомості Олег Симороз зазначив, що якщо законопроєкт № 11533 буде ухвалено парламентом, прозорість майна чиновників в Україні опиниться під загрозою, що буде черговим антидемократичним кроком для нашої держави.
"Автори аргументують це "безпекою оборонних підприємств", але показово, що обмеження поширюються на всю нерухомість, тож це лише хороша байка прикриття", - зауважив він.
Скандали, у які потрапила родина нардепа Фріса
Пару років тому Івано-Франківська ОВА за підписом Світлани Онищук виділила двом фірмам у користування майже 38 гектарів лісу. Зокрема, ТОВ "Інтервіза" отримало у користування ділянку площею 10,3 га терміном на 49 років. Невдовзі виявилося, що бенефіціаром ТОВ "Інтервіза" є Фріс Еліна Ігорівна – донька відомого нардепа Ігоря Фріса, який зокрема обирався на окрузі, де розташовані згадані 10 гектарів лісу. Згодом депутатові довелося виправдовуватися, що на цій землі має бути "реалізований інвестиційний проєкт".
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості України, з початку війни з метою захисту даних доступ до Державного реєстру прав теж було заблоковано, що унеможливлювало проведення операцій з нерухомістю. Згодом було відновлено доступ до Державного реєстру прав та визначено коло можливих нотаріальних дій з нерухомістю, заборони почали звужуватися та поступово знімалися, щоб ринок нерухомості почав оживати.