Суд захистив садибу Дмитрієва на Подолі від знесення

Київський окружний адмінсуд відмовив забудовнику у скасуванні охоронного статусу пам'ятки історії й архітектури садиби Дмитрієва на Подолі, повідомив пам'яткоохоронець Дмитро Перов на своїй сторінці у Facebook.

Приватне підприємство "Конвалія-Нерухомість" домагалося скасування проміжного охоронного статусу щойно виявленого обʼєкта культурної спадщини. Забудовник хотів отримати дозвіл на знесення будівель, посилаючись на їхній аварійний стан.

Однак суддя Сергій Лапій повністю відмовив у задоволенні цього позову, зберігши охоронний статус садиби. Ще у 2023 році Верховний Суд вказав, що аварійний стан пам’ятки не є підставою для втрати правового захисту, а навпаки – є причиною для її збереження і реставрації, зазначив Перов.

Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, ще у 2014 році Міністерство культури України внесло два будинки з комплексу садиби на вулиці Хорива до Державного реєстру пам’яток архітектури. Йдеться про об’єкти, які мала реконструювати компанія "Конвалія-Нерухомість". Втім, компанія обмежилася лише відселенням мешканців і жодних реставраційних робіт не провела. Ба більше — усупереч умовам укладеного договору, їй вдалося зареєструвати право приватної власності на об’єкти.

У 2021 році фірма також через суд домоглася виключення п’яти пам’яток архітектури зі складу комплексу з Держреєстру, чим викликала серйозне занепокоєння серед фахівців і пам’яткоохоронців. Ці об’єкти входили до історичного ансамблю садиби на Подолі.

За офіційними даними, бенефіціарною власницею та засновницею "Конвалія-Нерухомість" є Вікторія Рогач, керівником компанії значиться Роман Шингур. У ЗМІ фірму неодноразово пов’язували з колишнім головою Центральної виборчої комісії Михайлом Охендовським.

Садиба Дмитрієва — це комплекс історичних споруд, останній уцілілий приклад садибної забудови на Подолі. Його архітектурна історія починається ще у 1830-х роках, коли було зведено житлову частину садиби. У кінці XIX століття до комплексу додали прибутковий будинок, проєкт якого розробляли відомі київські архітектори Олександр Кривошеєв та Володимир Ніколаєв. Цей ансамбль має не лише культурну, а й історичну цінність як зразок подільської архітектури ХІХ століття.

Автор:

Володимир Гришенко

Журналіст/ редактор

Журналіст-редактор nerukhomi.ua. Улюблені теми – економіка і політика. Знається на кріптовалютах і ринках пов'язаних з нерухомістю. На проекті НЕРУХОМІ з травня 2020 року.
Усі статті автора

Коментарі

134

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом