Громадська організація “Мапа Реновація” намагається в судовому порядку оскаржити рішення Київради від лютого 2024 року. Згідно з ним, землю, де була розташована садиба Родіна, було передано приватній фірмі для будівництва ЖК Franklin Concept House. Про це повідомило видання “Київвлада”.
Історична споруда вул. Олеся Гончара, 71 була зведена у 1882 році на замовлення заможного селянина Осипа Родіна. Розробником проєкту був відомий архітектор Володимир Ніколаєв. За радянських часів та першого десятиріччя Незалежності України там розміщувався один із житлових кооперативів та Театр історичного портрету. У кінці 00-х років столична влада, її продала. Приватизація відбулася поступово – об’єкт було поділено на декілька груп приміщень, власниками яких стали різні юридичні особи.
Проте, у подальшому всі ці обʼєкти викупила фірма “Арікс”. Ще у серпні 2010 році ця компанія отримала від Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Києві дозвіл на зведення адміністративно-готельного комплексу біля садиби Родіна. Йшлось про ділянку площею 0,12 га на вул. Олеся Гончара, 69. Цей обʼєкт підрядник планував здати в експлуатацію до початку чемпіонату Європи з футболу 2012 року, проте це йому не вдалось. Тоді мова йшла не про роботи “з нуля”, а про “добудову”, адже раніше на цій землі була розташована незавершена споруда. У червні 2014 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав фірмі “Арікс” містобудівні умови та обмеження на коригування проєкту реконструкції незакінченого будівництва адміністративно-готельного комплексу та зведення багатофункціонального комплексу з вбудованим паркінгом. У 2016 році компанія підготувала проєкт робіт, а у квітні 219 року уклала з “Концепт-Плаза” договір про спільну реалізацію.
На початку вересня 2020 року громадська організація “Мапа реновації”, на основі аналізу архівів та консультацій з експертами, заявила про цінність садиби Родіна і закликала столичну владу зберегти її. Наголошувалось на тому, що впритул до нього зводиться ЖК Franklin Concept House, і актуальний проєкт забудови передбачає знесення історичної споруди. У відповідь на таку заяву 22 вересня 2020 року Департамент охорони культурної спадщини КМДА вніс садибу Родіна до переліку об’єктів культурної спадщини Києва. Фірма “Арікс” подала позов до Окружного адмінсуду Києва про визнання протиправним та скасування згаданого наказу. 28 січня 2021 року ОАСК повністю задовольнив позов компанії. Після цього Департамент охорони культурної спадщини КМДА, Офіс генпрокурора, громадські організації “Рух “Справедлива Україна” та “Мапа реновації” подали свої скарги в апеляцію. Шостий апеляційний адмінсуд такі аргументи не визнав переконливими і 4 серпня 2021 року відмовив у задоволенні їхніх вимог.
Проте 5 жовтня 2022 року той же суд скасував вищезгадане рішення ОАСК від 28 січня 2021 року. У цей же період, у лютому 2022 року, фірма “Арікс” подала до ОАСК позов щодо визнання протиправним скасування наказу, яким садибу Родіна було вирішено занести до Державного реєстру пам’яток України за видом. Проте потім вирішила сама ж закрити цю справу.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, 8 лютого 2024 року Київрада погодила передачу земельної ділянки на вул. Олеся Гончара, 71 площею 0,05 га в оренду “Арікс” на 10 років. Тоді міськрада визначила, що її цільове призначення – “для експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу.
За даними аналітичної системи Youcontrol, столична фірма “Арікс” була зареєстрована у квітні 2004 року. Її керівником є Надія Федорова, засновниками – киянка Оксана Павлишин, “КП-Інвест” і “КУА “Система капітального інвестування. Компанія “Концепт-Плаза” була зареєстрована у Києві в грудні 2018 року. Її керівником є Михайло Спасьонов, засновниками – вищезгадане “КП-Інвест”, а також “Спецбудінвест-17” і “ЗНВКІФ “Еверест”.