Еклектика в інтер’єрі

Альона Ярош 12.06.2024 13:08

4 хв

Кожен стиль інтер’єру по своєму унікальний та цікавий, проте є один, що поєднує в собі найкраще з усіх існуючих стилів. І це еклектика. Саме про неї ми розповімо у цій статті від НЕРУХОМІ. Цей стиль надихається різними джерелами, елементами, кольорами, візерунками, текстурами та гармонійно зливається в єдиному цілісному дизайні. Еклектичний дизайн інтер'єру характеризується унікальним і різноманітним поєднанням меблів, декору та аксесуарів з різних часових періодів, стилів і культур.

Історія виникнення стилю еклектика

Термін "еклектика" походить від грецького слова "eklektikos", що можна дослівно перекласти як "вибір найкращого". Вперше використане у філософії для опису практики відбору найцінніших ідей з різних філософських шкіл, це поняття знайшло своє застосування в архітектурі наприкінці 19-го та на початку 20-го століть.

Перші форми еклектичного дизайну з'явилися під час французького руху витончених мистецтв та вікторіанської епохи у Великій Британії. Замість формальних стилів, що існували до цього, ці періоди прославляли творчість.

У вікторіанському дизайні декоратори використовували поєднання візерунків, кольорів та вишуканих меблів. Дизайнери стилю Beaux Arts (Боз-Ар) підтримували формальний, симетричний вигляд, зосереджуючись на складних деталях, таких як оздоблені стіни, пишні скульптури, настінні гобелени та стельові розписи.

З часом еклектика еволюціонувала, її почали використовувати також і для декорування інтер’єрів. Сьогодні еклектичні простори часто мають домінуючий стиль з елементами, запозиченими з 2-3 різних епох. Крім того, еклектику часто використовують сучасні забудовники для своїх проєктів. Оскільки такий підхід до дизайну робить кожен простір по-справжньому унікальним.

Характеристики еклектичного стилю

В еклектиці немає чітких правил чи системи. Цей стиль часто створюється шляхом змішування декількох різних в одну загальну, але продуману до дрібниць концепцію. І хоча не існує посібника, за допомогою якого можна легко відтворити еклектичний стиль у своєму інтер’єрі, все ж існують кілька характерних рис, що є типовими для нього.

Мікс орнаментів. Однією з ознак еклектичного стилю є змішування різних візерунків. Мало що поєднується ідеально, але це можна скомбінувати досить вдало.

Вплив світової культури. В еклектичних інтер’єрах часто можна зустріти декор з інших країн та культур. Наприклад, індійські статуетки бога Ганеша, що поєднуються з японськими татамі та кріслами у вікторіанському стилі, або з ліжком у стилі мінімалізм. В еклектиці всі ці елементи гармонійно поєднуються та утворюють єдиний неповторний дизайн.

Поєднання старого і нового. Для еклектики характерно поєднувати вінтаж і сучасність, об'єднуючи різні часові періоди в один майстерно оздоблений простір.

Оригінальний декор. Хоча кожна річ має своє місце, в еклектичному інтер'єрі часто можна зустріти несподівані деталі. Наприклад, скриня, яку використовують як журнальний столик, або скульптурні табурети біля барної стійки.

Дизайн інтер’єру в стилі еклектика

Ключ до вдалого дизайну інтер'єру в стилі еклектика – це досягнення балансу і гармонії між різноманітними елементами, щоб загальний вигляд залишався цілісним і затишним, а не хаотичним. Цей стиль заохочує експерименти, самовираження та поєднання унікальних і несподіваних деталей для створення ексклюзивного інтер'єру. Пропонуємо кілька порад щодо оформлення інтер'єру в сучасному еклектичному стилі. 

Оберіть колірну палітру. Почніть з вибору одного основного кольору, який слугуватиме "якорем" інтер'єру, а потім доповніть його акцентними кольорами. Використовуйте колірне коло, щоб знайти взаємодоповнюючі та контрастні поєднання кольорів для вашого дизайну.

Визначте домінуючий стиль дизайну. Скажімо вам подобаються меблі в стилі 60-х у сучасній інтерпретації. Тоді оберіть деякі габаритні меблі у цьому стилі, наприклад, диван та стільці для вітальні. Після чого поступово додайте інші предмети інтер’єру, які зможуть гармонійно доповнити цей стиль.

Дотримуйтесь балансу. Щоб ваша кімната не здавалася надто перевантаженою, використовуйте нейтральні кольори стін, щоб збалансувати екстравагантні та яскраві меблі. Або навпаки, ви можете обрати шпалери з візерунками, а меблі нехай будуть більш стриманими.

Вибір текстур. Комбінація різних текстур може бути чудовим вибором для тих, хто боїться експериментувати з кольорами. Поєднуйте меблі з різних матеріалів, які доповнюють один одного. Такі матеріали, як льон, оксамит, шовк, шкіра чи хутро, надають простору більш оригінального вигляду. 

На завершення

Багато хто неправильно тлумачить еклектику і вважає, що це довільний спосіб декорування. Проте насправді це добре продуманий стиль, де ідеально скомпоновані усі деталі. Головне його правило: якщо на вашу думку щось не вписується в інтер’єр, не намагайтеся впихнути це у свій дизайн силоміць. Адже еклектика полягає не в тому, щоб просто нагромаджувати різні речі в кімнаті, а в тому, щоб поєднувати стилі декору таким чином, щоб це було максимально гармонійно та виглядало завершеним.

Автор:

Альона Ярош

Експерт

Освіта – закінчила Мистецький інститут художнього моделювання та дизайну ім. С. Далі за спеціальністю - дизайнер архітектурного середовища, викладач.

5 років працювала архітектором-дизайнером.

З 2011 року працювала PR-менеджером та маркетологом у компаніях, що займаються будівництвом та проєктуванням будинків, а також архітектурних та дизайнерських бюро.

Великий досвід написання експертних матеріалів на тему архітектури, інженерії, дизайну та декорування інтер'єру.

На проєкті НЕРУХОМІ з червня 2022 року

Усі статті автора

Коментарі

311

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом