Упродовж січня–березня 2025 року власники житлової нерухомості в Україні перерахували до бюджету 2,56 млрд гривень податку за надлишкову житлову площу. Такі дані оприлюднила Державна податкова служба України (ДПС), зазначивши суттєве зростання надходжень порівняно з попереднім роком.
У ДПС наголосили, що у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року, податкові надходження від податку на нерухоме майно зросли на 17,7%, або майже на 400 млн гривень. Для порівняння: у першому кварталі 2024 року до місцевих бюджетів було спрямовано 2,17 млрд гривень.
Найбільше податку на нерухомість надійшло від платників у столиці та великих регіонах. Так, Київ традиційно очолив список — власники київської нерухомості сплатили 515,6 млн гривень. За ним ідуть Київська область із показником 261,4 млн гривень, Львівщина — 252,1 мільйона, а Одеська область завершила четвірку лідерів із результатом у 243 мільйони гривень.
Податок на нерухомість в Україні сплачують фізичні особи — власники житла, площа якого перевищує встановлені пільгові межі. Зокрема, податок нараховується на:
- квартири площею понад 60 квадратних метрів;
- житлові будинки понад 120 квадратних метрів;
- сукупну площу різних об’єктів житлової нерухомості, якщо вона перевищує 180 квадратних метрів.
Податкове зобов’язання розраховується виходячи з площі, що перевищує ліміт, і ставки, встановленої органом місцевого самоврядування, але не вище 1,5% від мінімальної зарплати за 1 кв. м на рік. У 2025 році громадяни сплачують податок за попередній — 2024 звітний рік, відповідно до даних з державного реєстру прав на нерухоме майно.
Як повідомляли НЕРУХОМІ у новинах нерухомості, у разі несплати податку можливе блокування банківських рахунків боржника, арешт і продаж майна через аукціон, стягнення боргу через суд. Також можлива кримінальна відповідальність, якщо борг перевищує 3 млн грн.
Щоб уникнути штрафів варто вчасно перевіряти повідомлення в електронному кабінеті платника податків та сплачувати протягом 60 днів після отримання повідомлення. Якщо є пільги треба подати відповідну заяву до 1 травня 2025 року. У разі фінансових труднощів можна оформити відтерміновування платежу.