Російська будівельна галузь може опинитися під загрозою хвилі банкрутств через скасування масової іпотеки, високу ключову ставку центробанку рф та падіння попиту. Про це заявив генеральний директор рейтингового агентства будівельного комплексу рф (РАБК) Федір Виломов, повідомляють ЗМІ окупантів.
За оцінками РАСК, близько 20–25% забудовників мають високі фінансові ризики, які можуть реалізуватись уже цього або наступного року. У зоні найбільшого ризику — малі регіональні компанії, великі гравці поки що в більш стабільному становищі.
Деякі кредитори вже готуються до подачі справ до суду про банкрутство будівельних компаній. За даними на перший квартал 2025 року, кількість нових проєктів у рф скоротилася на 24% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Найгостріше падіння зафіксовано у москві та підмосков’ї — у два рази.
Загалом по країні з січня по квітень введено в експлуатацію на 13,8% менше житла. Причиною кризи стала висока ставка центробанку рф, що сягнула 21%, а іпотечні кредити підскочили до 30%. Як наслідок, у першому кварталі 2025 року кількість виданих іпотек скоротилася на 45%.
Продажі новобудов також зменшилися: за січень-квітень 2025 року реалізовано 7,1 млн квадратних метрів житла — на 10% менше, ніж торік. Однак у грошовому вираженні ринок зріс на 7% завдяки продажам елітного житла в столиці.
Ще один виклик — рекордні борги забудовників. Станом на початок року компанії заборгували $58 млрд (близько 4,6 трлн рублів), більшість із яких — кредити з плаваючими ставками, що зростають разом із ключовою ставкою цб рф.
Уряд рф готує антикризову програму субсидування процентних ставок для забудовників, зокрема в малих містах. Держпідтримка може поширюватися на об’єкти зі строками здачі до 2026 року.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, ще торік найбільший російський забудовник – група компаній "Самольот" – зіткнувся із фінансовою кризою через різке підвищення ключової ставки та згортання програм пільгової іпотеки. Зараз в компанії через фінансову кризу дуже погані справи.