Українська житлова криза виявилася значно глибшою, ніж здавалося раніше. Такий висновок зробила команда Housing Institute у своєму дослідженні "Муніципальний житловий фонд в Україні", повідомляє Property Times.
Роботу, підготовлену за підтримки УВКБ ООН та NRC, спрямували на те, щоб з’ясувати, наскільки серйозними є проблеми з житлом у громадах по всій країні. Перші результати продемонстрували брак фінансування, недостатню кількість фахівців та обмежені можливості громад у створенні та розвитку муніципального житла.
Цифрові опитувальники з 58 запитаннями надіслали всім 1469 громадам України, і 710 громад, тобто 48%, надали відповіді.
"Отримані дані вкотре підтвердили, що житлова криза в Україні глибоко вкорінена. Приватизація житла після здобуття незалежності залишила більшість домогосподарств власниками, але водночас спустошила державний і комунальний фонди, унеможлививши розвиток соціального житла на рівні муніципалітетів", – прокоментувала керівниця Інституту житла (Housing Institute) Аліна Москаленко.
Що показало дослідження
83,9% громад вважають, що недостатнє фінансування – найбільша перешкода у формуванні житлового фонду. 58% із них мають обмежений штат працівників, які займаються питаннями житла (переважно 1-2 особи). Через це розвиток муніципального житла і управління житловими ініціативами ускладнюється. 26% громад (183 з 710) повідомили про наявність профільних комунальних підприємств чи установ, які займаються житловою сферою. Лише 14% із цих громад реалізують будь-які житлові програми.
Більшість громад спрямовує кошти на тимчасове житло чи аварійні ремонти, замість того щоб інвестувати в довгостроковий соціальний житловий фонд. Аналіз бюджетних видатків за кодом 1060 свідчить, що фінансування житла становить менше 2% загальних бюджетів громад. Із 710 оцінюваних лише 48 громад (менше 7%) мали такі видатки в останні роки.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, згідно з аналізом UTG, будівельна активність у Києві на четвертому році війни все ще не повернулася до довоєнних показників. У період 2011-2023 років в Україні щорічно вводили в експлуатацію в середньому 9,39 млн кв. м житла.