Офіс Генпрокурора спробує захистити "Осокорківські луки" від забудови

Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генерального прокурора долучилася до судового процесу щодо захисту ландшафтного заказника місцевого значення "Осокорківські луки" у Дарницькому районі Києва.

Ця природоохоронна територія, площею 148 гектарів, була створена у 2019 році задля збереження унікального природного середовища, яке є домом для численних рідкісних видів флори й фауни. Види, які там мешкають, занесені до Червоної та Зеленої книг України, а також до списків, затверджених європейськими та міжнародними природоохоронними конвенціями.

Попри виняткову екологічну цінність, компанія-забудовник подала до суду позов із вимогою скасувати заповідний статус цієї території. Формальною метою позову є реалізація проєкту будівництва транспортної розв’язки. У відповідь на це прокурори в липні 2025 року вступили у розгляд справи в якості третьої сторони на боці Київської міської ради, КМВА та Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів України.

Позов подав орендар земельних ділянок — ТОВ "Контактбудсервіс", яке отримало право користування землею ще у 2005 році для будівництва житлових і соціальних об’єктів. У ті роки компанія входила до структури банку-забудовника "Аркада", а на самій території планувалося звести масштабний житловий комплекс "Патріотика на озерах". Однак проти забудови виступили мешканці району, які з 2018 року активно лобіювали створення на цій території екологічного парку під назвою "Екопарк Осокорки".

Після банкрутства "Аркади" об’єкти недобудов, зокрема ЖК "Еврика", "Патріотика" та "Патріотика на озерах", перейшли до компанії Stolitsa Group, яка у 2021 році підписала меморандум про добудову з владою Києва. Але домовленість викликала обурення серед громадськості. Екоактивісти з ГО "Екопарк Осокорки" заявили, що нові плани будівництва передбачають часткове засипання озера Небреж і повну трансформацію природного ландшафту, який раніше мав набути заповідного статусу.

Крім екологічних претензій, претензії до девелопера з’явилися і з боку інвесторів, які раніше придбали майнові права у ЖК "Патріотика на озерах". Восени 2023 року частина інвесторів публічно заявила про невдоволення вимогою Stolitsa Group сплатити додатково за вже придбані квадратні метри, що лише поглибило конфлікт довкола забудови.

За даними аналітичної платформи YouControl, ТОВ "Контактбудсервіс" було зареєстроване у 2004 році. Керує компанією Едуард Кириленко, засновником виступає ТОВ "Інвест Сістем Груп", а кінцевим бенефіціаром значиться Юлія Харченко. За інформацією ЗМІ, Харченко пов’язана з Владиславою Молчановою — співвласницею Stolitsa Group та співвласницею мережі супермаркетів Novus.

Як повідомляли Нерухомі в новинах нерухомості, 25 квітня 2025 року Волинський окружний адміністративний суд скасував дозвіл на будівництво, виданий ТОВ "Контактбудсервіс" для зведення об'єкта на території Екопарку Осокорки. У рішенні суду зазначено, що будівельні роботи проводилися без належних правових підстав та з порушенням норм законодавства.

Коментуючи ситуацію, представники Stolitsa Group заявили, що вважають рішення Волинського окружного адміністративного суду першої інстанції таким, що винесене з грубим порушенням норм процесуального та матеріального права і не набрало законної сили, та найближчим часом буде оскаржене в апеляційному порядку. Попри судове рішення, забудовник не зупинив роботи на будмайданчиках.

Забудовники:

Автор:

Володимир Гришенко

Журналіст/ редактор

Журналіст-редактор nerukhomi.ua. Улюблені теми – економіка і політика. Знається на кріптовалютах і ринках пов'язаних з нерухомістю. На проекті НЕРУХОМІ з травня 2020 року.
Усі статті автора

Коментарі

95

Ваш запит принято

Відділ продажу зв'яжеться з Вами найближчим часом