У Києві ринок оренди офісів обвалився на 42%

У Києві ринок офісної нерухомості продемонстрував серйозне падіння, скоротившись на 42%.

Про це йдеться в дослідженні компанії CBRE Ukraine.

Так, валове поглинання склало приблизно 42 тисячі кв.м (-42% р/р). Угоди по оренді, переважно, були обумовлені необхідністю компаній оновити офіси, а деякі стратегічні рішення такого роду були викликані пандемією COVID-19, і навіть в такі короткі терміни після початку карантину.

Місцями спостерігалася практика скорочення орендних площ, що також було викликано пандемією COVID-19. Зокрема, у другому кварталі, на ринку було зафіксовано кілька швидких скорочень площ серед IТ-орендарів, таких як EPAM і SoftServe, які мали закріплену можливість зменшувати офісну площу. Розглядаючи структуру валового поглинання, приблизно 29% валового поглинання припадає на IT-компанії, які складають найбільшу частку попиту на офісну нерухомість кілька років поспіль. Орендарі в сегменті коворкінгів і сервісних офісів, а також сегменті оптової торгівлі та рітейлу склали приблизно 11% і 10% в структурі валового поглинання, відповідно.

Як карантин вплине на ринок оренди офісів
pixabay.com

З огляду на глобальний вплив пандемії на офісний ринок, довгострокові проєкти девелопменту були припинені, водночас, робота над проєктами на завершальних етапах будівництва була продовжена. Нова пропозиція склала приблизно 69 000 кв.м, що значно перевищує обсяг (30 600 кв.м) за аналогічний період 2019 року. На кінець 1П 2020 року, загальна пропозиція становила 1,96 млн. кв.м, збільшившись на 3,6% з початку року. Загальний обсяг офісних площ (клас A і B), заявлених до виходу на ринок до кінця 2020 року, складе близько 146 000 кв.м, однак, з огляду на більш стриману орендну активність в 1П 2020 року, терміни здачі об'єктів, раніше заявлені девелоперами, можуть переноситися. Враховуючи, що більшість нових проэктів на ранніх етапах будівництва були призупинені або скасовані, нова пропозиція, ймовірно, значно зменшиться в період з 2023-2024 рр.

У першому півріччі 2020 року, самої завершеною угодою в сегменті стала оренда приміщення компанією Vodafone (7800 кв.м) у БЦ Sigma, в рамках стратегії консолідації компанії - об'єднання декількох малих і середніх офісів в одному великому офісі нецентрального розташування. Варто відзначити ще одну велику угоду на ринку - переїзд міжнародної IT-компанії (назва конфіденційна) в приміщення площею 1500 кв.м у БЦ Astarta.

Як повідомляли НЕРУХОМІ, раніше девелопери прогнозували, що попит на окремі офіси в Україні зросте після скасування карантину. У Києві налічується понад 170 бізнес-центрів різних класів, і до 90% офісних співробітників під час карантину працювали віддалено. А значить, по завершенню пандемії почнеться реконцепция як існуючих, так і майбутніх проектів офісної нерухомості.

Проверенные ЖК

Автор:

Володимир Гришенко

Журналіст/ редактор

Журналіст-редактор nerukhomi.ua. Улюблені теми – економіка і політика. Знається на кріптовалютах і ринках пов'язаних з нерухомістю. На проекті НЕРУХОМІ з травня 2020 року.
Усі статті автора

Каталог

Карта

Медіа

Послуги

Пошук