Ринок нерухомості був насичений на події у листопаді. Зокрема низкою корупційних скандалів, розвитком іпотечної програми "єОселя" та урядовим експериментом щодо ОСББ.
Про це та інше читайте у дайджесті за минулий місяць від порталу НЕРУХОМІ.
Уряд України намагається стимулювати розвиток ринку житла через програму іпотечного кредитування "єОселя", яка спрямована на спрощення доступу громадян до власного житла. Програма пропонує пільгові умови іпотеки з низькими відсотковими ставками для певних категорій населення.
Для "полегшення життя" девелоперів з 18 листопада запроваджується нова уніфікована анкета об’єкта будівництва, затверджена правлінням "Укрфінжитла". Це нововведення значно спростить і пришвидшить акредитацію житла, що будується за програмою "єОселя".
Раніше забудовники змушені були заповнювати окремі анкети для кожного банку-партнера програми. Тепер єдина форма документа спрощує процес подання інформації девелоперами до банків, уніфікуючи процедуру.
Нагадаємо, що за пільговою програмою українці мають можливість обирати як готове житло, так і об’єкти на стадії будівництва, які відповідають умовам програми.
Для акредитації будинків у "єОселі" девелопери повинні звертатися до банків-партнерів. На сьогодні акредитацію здійснюють Ощадбанк, Укргазбанк, Скайбанк, "Глобус", СЕНС банк та BISBANK.
Також 22 листопада за програмою "єОселя" Ощадбанк видав перший в Україні пільговий іпотечний молодіжний кредит зі зниженим першим внеском у 10%. Іпотеку оформив 23-річний Ігор на однокімнатну квартиру від забудовника у Чернігові. Банк видав йому кредит з першим внеском у 10% від вартості житла, що становило 150 тисяч гривень.
Нагадаємо, що для всіх позичальників віком від 18 до 25 років правлінням "Укрфінжитла" знизило перший внесок для участі в "єОселі" незалежно від категорії. Аби придбати помешкання через програму, необхідно подати заявку через застосунок "Дія".
Завдяки цій цифровій платформі подача заявок та оформлення іпотеки стали максимально зручними, що зменшує бюрократичні перешкоди. Уряд очікує, що "єОселя" не лише покращить житлові умови українців, а й сприятиме відновленню економіки, стимулюючи будівельну галузь та суміжні ринки.
22 листопада уряд, за пропозицією Міністерства розвитку громад та територій, затвердив дворічний експеримент зі створення та впровадження системи управління багатоквартирними будинками.
Основною метою цього проєкту є впровадження уніфікованого та цифрового підходу до прийняття рішень співвласниками багатоквартирних будинків у процесі їхнього управління. Для цього планується створити спеціальний реєстр для централізованого збору та обробки даних.
До реєстру увійдуть дані про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителів, сертифікованих менеджерів житлових будинків, органи сертифікації персоналу, а також інформація, пов’язана з управлінням будинками.
Очікується, що реалізація проєкту покращить доступ співвласників до інформації про технічний стан спільного майна та залучить їх до ухвалення рішень щодо управління житловими об’єктами.
Система інтегруватиметься з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва, Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також із Державним реєстром актів цивільного стану громадян. Це забезпечить доступ до актуальної інформації та створить прозорі умови для управління багатоквартирними будинками.
Ситуація на будівельному ринку
Крім війни нищівного удару по ринку нерухомості в Україні сьогодні завдає також корупція, створюючи небезпечне середовище для інвестицій та розвитку галузі. Воєнні дії руйнують житлові будинки, інфраструктуру та цілі міста, зменшуючи пропозицію житла та збільшуючи витрати на його відновлення. Водночас корупція, яка проникає в будівельні тендери, землевідведення та дозвільні процедури, підриває довіру до забудовників і української влади.
Завищені ціни в кошторисах, нецільове використання коштів та непрозорі механізми розподілу державних програм, таких як пільгове кредитування, ще більше посилюють кризу. У результаті інвестори уникають вкладень, забудовники зупиняють проєкти, а українці зрештою ризикують залишитись без доступного та безпечного житла.
Французька компанія Neo-Eco, яка взялася за відновлення Гостомеля, зіткнулася з проявами корупції з боку місцевих чиновників. Французи загалом планували відбудувати багатоквартирні будинки, школу та дитячий садок. Проте, коли компанія подала заявку на отримання дозволу на роботи, місцева адміністрація попросила перевести всі кошти проєкту на її рахунок, пояснюючи це наміром особисто керувати відновленням. Після відмови компанії процес фінансування проєкту вартістю 20 млн євро різко сповільнився.
За словами генерального директора компанії Барта Грюйера, після цього чиновники почали затягувати час, висувати нові вимоги до контракту та натякати на необхідність хабарів. У результаті у вересні 2023 року Neo-Eco вирішила відмовитися від проєкту, заявивши, що працювати в таких умовах неможливо.
Водночас зауважимо, що Neo-Eco продовжує працювати над іншими проєктами відбудови в Україні та все ще заохочує іноземних інвесторів долучатися до процесу.
Закупівля квартир від Київради
Рівно торік Київрада погодила збільшення статутного капіталу КП "Житло-Інвест" на 2 млрд гривень. У комунальному підприємстві пояснили, що кошти підуть на купівлю житла, щоби потім здавати його в оренду. У цих квартирах житимуть сім'ї захисників та переселенців. Згодом мешканці зможуть викупити ці квадратні метри.
Згідно з рішенням Київради "Житло-Інвест" має купувати і потім здавати в оренду квартири для пільгових категорій. Це може бути як квартири з оздобленням, так і без нього.
Минулого місяця стало відомо, що це комунальне підприємство планує закупити 18 квартир в житловому комплексі А136 Highlight Tower за адресою Антоновича, 136-138 у столиці. Зауважимо, що забудовник позиціонує тут житло, як те, що належить до бізнес-класу. Вартість квадратного метра у цьому будинку, згідно з відкритими джерелами, починається зі 100 тисяч гривень. Серед переліку квартир, які планує закупити "Житло-Інвест" три знаходяться на верхніх поверхах комплексу та мають площу понад 140 кв м. Цікаво, хто з переселенців отримає тут житло.
"Більшовик" поки не чіпатимуть
Девелоперська компанія UDP заморозила до кінця війни будівництво житлового кварталу на місці колишнього заводу "Більшовик" у Києві. Вона анонсувала створення комфортного бізнес-житлового району із парковою зоною та сучасним простором. Зазначалось також, що час реалізації таких масштабних проєктів складе 10-15 років.
Забудовник планує тут звести житловий мікрорайон за принципом "місто в місті". Також за словами керівництва компанії, зараз UDP зосередилась на реалізації інноваційного парку UNIT.City. До війни планували його завершити за 10-12 років.
За даними Державної служби статистики України, загальна площа житлових будівель, які ввели в експлуатацію у січні-вересні 2024 року складає 6,7 млн квадратних метрів. За словами голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Данила Гетьманцева, це на 23,5% більше, ніж за аналогічний період 2023 року.
Найбільше помешкань було введено у Київській області, наступний – Київ і Львів з областю. Це 70% від загальної площі житла. Багатоквартирних споруд здали майже вдвічі менше в порівнянні з 2021 роком. З іншого боку, кількість одноквартирних перевищила 100%. За словами Гетьманцева, це свідчить, що темпи зведення багатоквартирних будинків сповільнюється, але одночасно легалізуються раніше зведені приватні споруди.
Щодо цін на житло, то як повідомляю Держстат, то вони в Україні в третьому кварталі 2024 року зросли на 1,7 % після різкого падіння на 6% у другому. На первинному ринку ціни на житло зросли за квартал на 1,5%, тоді як на вторинному – на 1,8%. Вартість однокімнатних квартир на первинному ринку виросла на 1,1%, на вторинному – на 1%, двокімнатних квартир на первинному ринку – на 2%, на вторинному – на 2,3%, трикімнатних квартири на первинному ринку – на 1,1% %, на вторинному – на 1,6%.