В Україні співвідношення іпотечних кредитів та ВВП нижче 1% – найнижчий показник в Європі. Відповідні дані оприлюднив Національний банк України.
У НБУ зазначили, що на низький рівень іпотеки вливає невизначеність перспектив ринку нерухомості та високі ризики відповідного кредитування, що відображаються у високих ставках.
У період воєнного стану альтернативою стало пільгове кредитування в державній програмі "єОселя", яке помітно змінило профіль іпотечного клієнта банку, свідчить червневий звіт про фінансову стабільність.
У документі зазначається, що до повномасштабного вторгнення майже дві третини іпотек мали показник співвідношення суми кредиту та вартості застави (LTV) менше 70%, а зараз середній LTV наближається до максимально можливого за умовами програми рівня – 80%. Також середній строк позик наприкінці 2021 року становив близько 15 років, тепер іпотеку беруть на довший термін. Раніше найчастіше іпотеку брали позичальники 35 – 45 років із стабільними доходами, зараз з’явилося більше позичальників, які молодші 30 років.
Тож кредитні стандарти стали м’якішими, водночас такий ризик компенсується помірним середнім борговим навантаженням на клієнтів.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, банки України у квітні 2024 року видали 1 тисячу іпотечних кредитів на загальну суму 1,7 млрд гривень. Це на 21,6% більше, ніж у березні 2024-го.
Більшість угод укладали на вторинному ринку нерухомості, як і було раніше.