У конкурсі Kharkiv Freedom Square Revival Competition оголосили переможців. Журі вирішило рівномірно розподілити призові кошти між трьома проєктами з Австралії, Ізраїлю та Індії, повідомило видання “Хмарочос”.
Конкурс організували Buildner, Фонд Нормана Фостера, Харківська міська рада, UNECE та компанія Arup. Призовий фонд склав 10 тисяч євро, по 3 тисячі євро для трьох переможців і 1 тисяча євро для студентської нагороди. Учасники мали створити проєкти, що поєднують історію Харкова з сучасністю. Загалом подали 84 заявки. У журі працювали експерти з України, Великобританії, Індії, Іспанії, Ізраїлю та США.
Ізраїльський проєкт полягає у редизайні площі Свободи, зберігаючи її масштаб і додаючи сучасні акценти. Головна ідея — напівпрозорий фасад для будівлі Харківської ОДА, який символізує відкритість і доступність. Також передбачено оновлення внутрішнього простору обласної державної адміністрації, створення інклюзивних громадських зон, а також великого фонтану чи басейну. Індійський проєкт полягає у сезонному озеленені площі Свободи, яке зберігає її монументальність і додає гнучкі громадські простори. Затінені доріжки та багатофункціональні майданчики мають зробити її придатною для використання протягом усього року.
Австралійський проєкт пропонує створити підземний меморіал, який стане місцем для вшанування стійкості та історії Харкова, облаштувати підземну частину будівлі ОДА як громадського простору, з новим входом і пішохідним коридором. Британський студентський проєкт пропонує оточити площу Свободи зеленими зонами з продуманими елементами, які покращують функціональність, зберігаючи її величність.
Але рішення викликало неоднозначну реакцію. Деякі проєкти фахівці вважають відірваними від контексту Харкова. Також скляний фасад не враховує безпекову ситуацію. Крім того, жодна команда не приділила уваги транспортній складовій району: учасники не розглянули велоінфраструктуру або зміни в організації дорожнього руху.
Як повідомляли НЕРУХОМІ в новинах нерухомості, в травні 2024 року Норман Фостер відкрив конкурс на проєкт відбудови Північної Салтівки. Особливу увагу учасники мали приділити облаштуванню укриттів і активних перших поверхів.