У першому півріччі 2025 року власники нерухомого майна, що не є земельною ділянкою, поповнили бюджети на загальну суму 5,6 мільярда гривень. Такі дані оприлюднила Державна податкова служба України.
Мова йде про податок на житлову та нежитлову нерухомість — наприклад, квартири, будинки, офіси, склади, торговельні приміщення тощо.
Порівняно з аналогічним періодом минулого року надходження зросли на 18,4 % — це майже 900 мільйонів гривень додатково. Для порівняння: у січні-червні 2024 року місцеві бюджети отримали 4,7 млрд грн цього податку. Зростання пояснюється як загальним підвищенням вартості житла, так і розширенням бази оподаткування, зокрема внаслідок нових введених в експлуатацію об'єктів.
Найбільше податку на нерухомість сплатили у столиці — Київ дав 1,1 млрд грн, що становить майже п’яту частину від загальної суми по країні. Далі у списку — Дніпропетровська область (571,9 млн грн), Київська область (571,2 млн грн) та Одеська область (543,7 млн грн). Саме ці регіони мають найбільш активний ринок нерухомості та високу концентрацію комерційних об’єктів.
У ДПС уточнили: у 2025 році фізичні особи сплачують податок за 2024 рік. Відповідно до норм Податкового кодексу, оподатковуються квартири площею понад 60 м², будинки понад 120 м², а також інші типи житла загальною площею понад 180 м². Ставки податку можуть відрізнятися залежно від рішень місцевих рад, але не перевищують 1,5% від мінімальної зарплати за кожен "зайвий" квадратний метр.
Як повідомляли Нерухомі в новинах нерухомості, податок на нерухомість є ключовим елементом системи місцевих податків та зборів, який забезпечує стабільну дохідну базу для місцевих бюджетів. Надходження від цього податку спрямовуються на розвиток інфраструктури, покращення комунальних послуг, ремонт доріг та благоустрій міст і сіл. Завдяки цьому забезпечується комфортне проживання громадян та ефективне функціонування міських і сільських громад.